'Tarihi sulara gömecek Ilısu Barajı'na onay vermeyin'

Hasankeyf Yaşatma Girişimi üyeleri, Ilısu Barajı'yla su altında kalacak tarihi kentten hangi eserlerin taşınacağına karar verecek bilimseli kurulun yedi üyesine mektup yazdı: "Tarihi sulara gömecek baraja izin vermeyin."

DİYARBAKIR - Hasankeyf Yaşatma Girişimi üyeleri, Ilısu Barajı'yla su altında kalacak tarihi kentten hangi eserlerin taşınacağına karar verecek bilimseli kurulun yedi üyesine mektup yazdı: "Tarihi sulara gömecek baraja izin vermeyin."
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından seçilen bilimsel kurul önümüzdeki hafta sonu Batman'ın Hasankeyf ilçesine gelerek incelemelere başlayacak. Bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının üyesi olduğu Hasankeyf Yaşatma Girişimi adına koordinatör Diren Özkan bilimsel kurulda bulunan yedi öğretim üyesine mektup yazdı. Mektupta şöyle denildi: "Bildiğiniz gibi Ilısu Barajı'nın yapılması planlanan alan içerisinde yüzlerce arkeolojik sit alanı bulunmaktadır. Tarihimizi seviyorsak onu yerinde korumamız gerekiyor. Ülke ve bölge tarihi ve kültürel zenginliği açısından çok önemli olan Yukarı Dicle havzasını 50-60 yıllık ömrü olan bir barajın pençesi altında bırakmamız büyük bir acıya sebep olacaktır. Bu insanlık tarihi açısından büyük bir yıkımdır, bundan dolayı gelecek kuşaklar bizi asla affetmeyecektir. Sizden talebimiz Hasankeyf'in ve en az 289 arkeolojik sit alanının sular altında kalmaması için çaba sarf etmeniz, yani buraları sulara gömecek Ilısu Barajı'na onay vermemenizdir. "
Bilimsel heyette Prof. Dr. Hayat Erkanal, Prof. Dr. Kaya Özgen, Prof. Dr. Zekai Şen, Prof. Dr. Necdet Türk, Prof. Dr. Oğuz Müftüoğlu, Doç. Dr. Kadir Pektaş ve Yrd. Doç. Dr. Bilal Söğüt yer alıyor.