Tarihi topluca satışa çıkarmışlar

Tarihi topluca satışa çıkarmışlar
Tarihi topluca satışa çıkarmışlar
İki tarihi eser kaçakçısı, ralarında sikkeler ile mühürlerin de bulunduğu 2 bin 879 parça tarihi eseri 5 milyon dolara satmak üzereyken yakalandı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbarı değerlendirerek İzmir ’de yurt dışına tarihi eser satmayı planlayan 2 kişiyi takibe aldı. İddiaya göre bu kişiler Anadolu ’nun farklı illerinden ve farklı kişilerden cüzi para karşılığı çeşitli tarihi eserler topladı. Internet üzerinden tanıştıkları bir Alman ve İtalyan vatandaşına 5 milyon dolar karşılığında bu eşyaları satmak için anlaşma yapıldı. Eserlerin yurtdışına çıkmasını engellemek isteyen mali şube dedektifleri, satıcılarla alıcı gibi pazarlık yaptı. Polis, eserlere 5 milyon doların üzerinde bir para teklif etti.

İSTANBUL’A GELDİLER!


İlk başta teklifi kabul etmeyen zanlılar sonra karar değiştirerek İstanbul’a gelmeye karar verdi. Polis, zanlıların hangi saatte ve hangi firma ile geleceğini önceden öğrendi. Otobüse sivil iki polis de yolcu gibi bindi. Zanlılar Esenler Otogarı’nda gözaltına alındı. T.G. ve R.K. çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

2879 PARÇA TARİHİ ESER


22 Temmuz’da İstanbul’a gelen zanlıların valizinde yapılan aramalarda 2 753’ü tarihi sikke, 126’sı tarihi obje, toplam 2 879 parça tarihi eser ele geçirildi. Yapılan incelemelerde ele geçirilen 2 bin 753 sikkenin çoğunun Bizans Dönemi ve Roma Dönemi gümüş ve bronz sikkeler olduğu belirlendi. Ayrıca, ele geçirilen tarihi eserler arasında, Lidya Dönemine ait, “Elektrum” adı verilen sikkeler bulunduğu da tespit edildi. Ele geçirilen 126 tarihi obje arasında ise Kuzey Kafkasya’da yer alan topluluklara ait 4 bin yıllık çıngıraklar, 3 bin yıllık mühürler, Roma Dönemi’ne ait yüzük ve alyanslar ile milattan önceki dönemlere ait ok uçları olduğu öğrenildi.