'Tarihi Yarımada'da yayalar unutuldu'

'Tarihi Yarımada'da yayalar unutuldu'
'Tarihi Yarımada'da yayalar unutuldu'

Siluet tartışmaları, Metro Geçiş Köprüsü, Yenikapı önüne yapılmak istenen dolgu ve kentsel yenileme yıkımları nedeniyle sürekli gündemde olan Tarihi Yarımada’nın trafiği de alarm verdi. EMBARQ Türkiye -Sürdürülebilir Ulaşım Derneği tarafından hazırlanan rapora göre, Tarihi Yarımada’da yayalar ikinci plana atılıyor ve bölgede araç trafiğine odaklı bir ulaşım geliştiriliyor. EMBARQ Türkiye–Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Canan Ediboğlu, “Ne yazık ki bu bölge, yoğun araç trafiğinin altında eziliyor. Kentsel yaşam kalitesi düşüyor ve özellikle yayaların hayatı zorlaşıyor. Bölgenin en büyük şansı, hem büyükşehir hem de Fatih Belediyesi gibi bu sorunları gören ve çözüm geliştiren yerel yönetimlere sahip olmasıdır. Bu konuda uzman olan Gehl Architects ile denenmiş ve kanıtlanmış metodolojiler kullanarak bir rapor hazırladık. Bu çalışma İstanbul ’un geleceği için bütün paydaşlarla bir ortak akıl ve uyum yaratmak yolunda önemli bir adım oluşturuyor” dedi.
‘İstanbul’un Ortak Yaşam Alanları ve Toplumsal Yaşamı–Herkes İçin Erişilebilir Bir Kent’ raporunun ilk bölümünde Danimarkalı Gehl Architects ekibi tarafından yapılan ayrıntılı analizin ikinci bölümünde sürdürülebilir ulaşım ve kent yaşamının zenginleştirilmesine yönelik çözüm önerileri ve Avrupa ve dünyanın önde gelen kentlerindeki uygulamalardan örnekler bulunuyor. Raporda, anıtları görünür kılma, tarihi hanlardan yararlanma, toplu taşımayı, yürümeyi ve bisiklet kullanımını teşvik etme, yeşil alanlar yaratma ve açık alanlardan daha fazla yararlanma konularında öneriler yer alıyor.


  http://www.radikal.com.tr/112680411268041

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yanlisin neresinden donulse kar - semapost

  Yakinda Milli Egitim kitaplarinda insanoglunun anakarnindan tekerlikli lastikli dogdugunu gosteren ilmi cevherlerle bezenecegiz. Zaten Darwinismi hice sayiyorlar, insanin dogal uzuvlarindan cok azini kullanip gelisterecek bir siyaset benimsemis durumdular, elbette bu hayli koltuk seven miskin milletin coktan hazir olmasi sayesinde pazarlanmakta. Bunca miskinlikte sonra kalkip kultur ve tarih degerlerini korumak icin karsit gorus ve siyaset uretmeye calismak da hayirdir.