Tarihi yarımadaya dolgu darbesi

Tarihi yarımadaya dolgu darbesi
Tarihi yarımadaya dolgu darbesi
İstanbul'un tarihi yarımadasının şekli, Yenikapı sahil dolgusu nedeniyle ciddi şekilde bozuldu.

Yenikapı'ya ait Google Earth'den çekilmiş bu fotoğraf Tarihi yarımadayla ilgili gerçeği gözler önüne seriyor. Ramazan Bedük'ün biristanbulhayali.com sitesinde dikkat çektiği görüntü, Yenikapı sahil dolgusunun Tarihi Yarımada'ya etkisini bu kez farklı bir açıdan sunuyor!

Bedük'ün notu şu şekilde:

"Bu fotoğrafı Google Maps'i kullanarak az önce çektim. Yenikapı sahil dolgusu, tarihi yarımadanın denize doğru bir çıkıntı yapmasına neden olunca seyyahların detaylı bir şekilde tarif ettiği ve bir kartal gagasına benzettiği tarihi yarımadanın şekli bozuldu.

Söz konusu dolgu sahası 1 milyon kişilik kapasiteye sahip, miting ve fuar alanı olarak kullanılacak."

İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı projesi için Yenikapı İDO İskelesi ve balıkçı barınaklarının bulunduğu yerden, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin önüne kadar olan alanda deniz dolduruldu ve yaklaşık 270 bin metrekare büyüklüğünde. Sürecin başlangıcında imar planlarına başta Şehir Plancıları, İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Odası olmak üzere farklı kurumlar dava açmış, koruma kurulları ve kararları adres gösterilmiş fakat dolgunun 'sit alanına değil denize' yapılacağı gerekçesiyle kurul yetkisiz bırakılmış, plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bu şekilde geçirilmişti.

Siluetten sonra ‘meme’ tartışması
İstanbul’un tarihi görünümüyle ilgili son tartışma, ilk olarak Radikal’in dikkat çektiği silüet bozukluğu olmuştu. Zeytinburnu’na yapılan 16-9 gökdelenlerinin tarihi İstanbul silüetini bozması Türkiye gündemini sarsmış, mahkeme binanın üst katlarıyla ilgili yıkım kararı almıştı.

Yenikapı’ya yapılan dolgu da sosyal medyada İstanbul’a ikinci darbe olarak yorumlanırken, kullanıcıların en çok dile getirdiği eleştiri ‘tarihi yarımada meme yaptı’ oldu.