Tarihin en büyük puzzle'ı Efes'te çözülecek

Tarihin en büyük puzzle'ı Efes'te çözülecek
Tarihin en büyük puzzle'ı Efes'te çözülecek

Bugün İzmir ilinin sınırları içinde olan Efes antik çağın en büyük kentlerinden biriydi. 138 yıldan beri kazılan kentin en muhteşem salonu depremlerle yıkılmıştı. FOTOĞRAFLAR: ALİ ATMACA / AA

Gaius Flavius Furius Aptus'un Efes'teki salonu, 120 bin parça tek tek birleştirilerek yeniden yapılıyor

İZMİR - Akdeniz’in en büyük antik kentlerinden Efes’i yöneten Gaius Flavius Furius Aptus’un muhteşem salonu, yeniden doğuyor. Kazılarda bulunan 125 bine yakın mermer parçası lazer teknolojisi ve puzzle programı sayesinde tek tek birleştirildiğinde, konsülün M.S. 275 yılında yaşadığı sarayın muhteşem mermer salonu 1734 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıkacak.
Dönemin konsülü (Roma’da her yıl seçilen iki devlet başkanından her biri) Gaius Flavius Furius Aptus’un tabanı mozaik, duvarları Akdeniz’e kıyı ülkelerden getirtilen 15 çeşit mermer, granit ve oniks taşla ve tavanı altın varakla bezeli ahşapla süslü 178 metrekarelik muhteşem salonu, depremlerle paramparça olarak toprağa gömülmüş.
Ama Kazı Başkan Yardımcısı Sabine Ladstatter umutlu: 
“Şu ana kadar yaklaşık 120 bin mermer parça bulundu. Duvardaki kaplamaların yüzde 90’ını bulduğumuzu sanıyoruz. Doğru parçaları belirlemek için üç boyutlu lazer tarama tekniğini kullanacağız. Buradan çıkan sonuçları bilgisayar üzerindeki puzzle programına vereceğiz. Bu yöntem daha önce İtalya ’da uygulanmış. Ancak dünyada ilk kez bu boyutta bir birleştirme yapılıyor.”
Restorasyon ekibinin şefi Sinan İlhan da “Dünyada Roma döneminden kalma bu kadar iyi korunmuş bir zengin evine ender rastlanıyor. Proje tamamlandığında insanlar bu salona bakarak o dönemin yaşantısına ilişkin fikir edinebilecek” dedi.
Borusan Holding sponsorluğunda yürütülen restorasyon 300 bin dolara mal olacak. (aa)