Tarihteki en büyük heyelan Marmara'da yaşandı

Yaklaşık 17 bin yıl önce, Marmara Denizi henüz bir gölken ve bir buzul dönemi yaşarken, tarihin bilinen en büyük heyelanı Tuzla açıklarında gerçekleşti.
Haber: SENEM ONAN / Arşivi

Yaklaşık 17 bin yıl önce, Marmara Denizi henüz bir gölken ve bir buzul dönemi yaşarken, tarihin bilinen en büyük heyelanı Tuzla açıklarında gerçekleşti. Sualtındaki bu yer kaymasının büyük bir tsunamiye yol açtığı sanılırken, benzer doğa olaylarının tekrar yaşanması da olasılıklar dahilinde. Tsunami riski, L'Atalante gemisinde heyelan tsunamisi üzerinde çalışan İTÜ öğretim üyeleri Dr. Sinan Özeren ve Doç. Dr. Nazmi Postacıoğlu'nun merceğinde. Özeren, su altı heyelanı ve tsunamiyi şöyle açıklıyor:
"Sualtı heyelanı, deniz tabanındaki büyük tortu kütlelerinin, genellikle büyük depremlerin tetiklemesi sonucunda dik yamaçlardan aşağıya doğru kaymasına verilen isim. Bu olay sonucu deniz tabanı şekil değiştirdiği için, su kütlesi yeni şekle uyum sağlarken, yüzeyinde dalgalar oluşturuyor. Heyelanı etkileyen temel faktörler ise eğim, tortunun yoğunluğu, yapışkanlığı, çevredeki faylar ve gözenek basıncı (deniz dibindeki tortuların içine hapsolmuş suların basıncı).
Marmara'daki Orta Marmara, Çınarcık ve Tekirdağ havzalarının kuzey kenarları, daha dik ve fay kuzeye daha yakın. Dolayısıyla heyelan ve heyelanların oluşturabileceği tsunami riski daha yüksek. İzmit Körfezi'nin girişinde çok dik olmayan ama daha önce bir miktar kaydığı bilinen büyük bir kütle de var. Yol açabilecekleri tsunamiler Pasifik Okyanusu'ndaki mega tsunamilere göre daha az enerjiye sahip ama yine de vereceği hasar ve can kaybı küçümsenemez."