Tarık Akan'dan sürpriz ziyaret

Tarık Akan'dan sürpriz ziyaret
Tarık Akan'dan sürpriz ziyaret
Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli albay Levent Göktaş, üst düzey yargı ve ordu personelini fişlediği iddialarını yalanladı. Davayı izleyen Tarık Akan, ''Ergenekon'dan yargılanan tüm dostları görmeye geldim'' dedi.

İSTANBUL - İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı emekli Albay avukat Mustafa Levent Göktaş, bürosunda ele geçirilen DVD'de yer aldığı belirtilen ''İkinci Paket İnsansız Hava Aracı Projesi'', ''ABD'nin Irak Harekatı'' gibi dosyaların daha önceden yayımlandığını belirterek, bunların Türkiye 'nin iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgi olamayacağını öne sürdü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunmasına devam eden Levent Göktaş, birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Fikret Emek'i 1995 yılında Şırnak'ta Cudi Dağı Derebaşı bölgesinde PKK 'ya karşı yapılan bir operasyon esnasında tanıdığını söyledi.

Taburu ile kendisinin emrine giren Emek'in çatışma sırasında ağır yaralandığını ifade eden Göktaş, helikopter çağırıp kendisini emniyetli bölgeye aldırarak diğer yaralılarla birlikte hastaneye sevk ettiği Emek ile 2002-2003 yılları arasında 1 yıl birlikte çalıştıklarını ancak 2003 Haziranında Özel Kuvvetler Komutanlığından Ankara Eğitim Doktrin Komutanlığına tayin olduktan sonra 5 yıl Emek'i hiç görmediğini ileri sürdü.

Göktaş, Emek tutuklandıktan sonra onun avukatlığını yaptığını dile getirdi.

Bürosunda yapılan aramada ele geçirilen 51 numaralı DVD'de yer alan belgelerin, devletin güvenliğine ilişkin belgeler olup, kendisinin bunları örgütün arşivine konulmak üzere temin ettiği iddialarına ilişkin olarak da Göktaş, ''Devletin güvenliğine ilişkin bilgi ve belgeleri Türk Silahlı Kuvvetleri karargah ve birliklerinden, hırsızlık yaparak çalmayacağım ya da hileli yollar kullanarak temin etmeyeceğim, edemeyeceğim, daha doğru bir deyimle böyle bir suçu işlemeyeceğim geçmiş hizmetlerim, katıldığım çatışmalar aldığım takdirnameler, madalyalar ve ödüllerle sarihtir'' dedi.

Bu DVD'de yer aldığı belirtilen ''İkinci Paket İnsansız Hava Aracı Projesi'', ''ABD'nin Irak Harekatı'' gibi bazı dosyaların daha önceden yayımlandığını ifade eden Göktaş, bunların Türkiye'nin iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarı ile gizli kalması gereken bilgi olamayacağını kaydetti. Göktaş, yine DVD'de Özel Kuvvetler Komutanlığı Muhabere Eğitim Kısmı başlığında geçen, 1998 yılına ait ''ACAR Harekat Planı Muhabere Eki''ni kendi birliği dahil diğer Özel Kuvvetler birliklerinin de katıldığı ve 1998 yılında icra edilen bir tatbikatta kullanılan telsiz konuşma kodları olduğunu söyledi. Birinci taburun telsiz kodunun ''Şahin'', ikincisinin ise ''Akrep'' olduğunu, bu kodların da kullanıldıktan sonra hemen yürürlükten kalktığını vurgulayan Göktaş, ''1998 yılındaki bu telsiz kod bilgilerine, 12 yıl geçtikten sonra gizli demek ve devletin güvenliğini veya siyasal yararları ile olan ilgisinin devam ettiğini söylemek hem mantıklı hem de hukuki değildir'' diye konuştu.

Göktaş, Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmatlarla ilgili ''Göktaş'a bağlı bir ekip tarafından bu patlayıcı maddelerin eylemde kullanılmak üzere gömüldüğü, Göktaş'ın serbest bırakılmaması durumunda Ergenekon savcılarına yönelik büyük bir eylem yapacakları, bu eylem için ellerindeki patlayıcı ve silahları, Bedrettin Dalan'a ait araziye gömdükleri, muvazzaf subaylar Levent Bektaş, Ercan Kireçtepe, Turhan Ecevit, Eren Günay ve Erme Onat'ın içinde bulunduğu hücre yapılanmasının sorumlusu olduğu, bu kişilere tahliye olmaması halinde soruşturmayı yürüten savcılara yönelik suikast yapılması talimatını verdiği'' şeklindeki ihbarlara değindi.

Bektaş'ı 1993 yılında SAT Grup Komutanlığında taburuyla beraber katıldığı ''Kurbağa Adam'' kursunda gördüğünü, 2007 yılına kadar görüşmediklerini ifade eden Göktaş, tutuklu kaldığı zaman diliminde Bektaş ile hiç görüşmediğini anlattı.

Göktaş, bu iddialar nedeniyle Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin davada Bektaş ile diğer subayların tutuklandığını anımsatarak, karalandıklarını ve mesnetsiz bir iftiraya uğradıklarını öne sürdü.

Bir SAT subayının lav silahını gömmeyeceğini, gömülen lav silahının işe yaramadığını dile getiren Göktaş, ''Devlet görevlisi ve eşi ile aynı mesleği icra eden savcılara karşı bir eylem düşüncesi ya da aklımdan geçirmek ne kadar hayatın olağan akışına uygundur. Allah korusun'' diye konuştu. Duruşma, Göktaş'ın savunmasıyla sürüyor.

TARIK AKAN'DAN SANIKLARA ZİYARET
Bu arada, oyuncu Tarık Akan da, duruşmaya izleyici olarak katıldı. Duruşmadan ayrılırken basın mensuplarına açıklama yapan Akan, ''Ergenekon'dan yargılanan tüm dostları görmeye geldim'' dedi.

Moral olur düşüncesiyle duruşmaya katıldığını ifade eden Akan, ''Evet çok güzel, çok sıhhatliler. Moralleri yerinde. Ama ülkemin morali yerinde değil. Yani bu acı bir mahkeme. Bunun acısını belki onlarca yıl sonra, yeni nesil kitaplardan çok daha derinlemesine öğrenecekler. Acı bir dönem yaşıyoruz bence'' diye konuştu.

Akan, tutuklu sanıklardan Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ı verilen arada sarılarak öptüğünü de söyledi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1041051104105116

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokratlığın felsefesi - savassarioglu

  Tarık Akan'ı Ergenekon "sanıklarını" ziyaret ettiği için yerden yere vuranlar, o hapisteyken de onu hapsedenleri yerden yere vuruyorlar mıydı acaba? "Benim kafama uyan demokrat, uymayan değil!" Siz demokratı Bill Clinton'a oy veren insan sanıyorsunuz galiba.

  bana dostunu söyle senin kim olduğunu söyleyeyim - ali3660

  Darbecilere arka çıkmak seni demokrat yapmaz. İllaki birilerine moral vermek istiyorsan hapisteki sivil siyasetçilere ver. KCK sanıklarını git ziyaret et.

  BUNLAR HAİN OLAMAZ!!!!!!!!!! - simaymetal

  bunları bu vatanı satacaklarına inanmıyorum.bu insanlar saf değil türk milleti tarihine tehlike geleceğini sezdiği an karşıçıkar.kimse bizim bütünlüğümüzü bozamaz.biz milli kaynaklarımıza sahip çıkalım yeter.Atatürk demiş meclis konuşmasında ileride ülke sınırı kalmayacak milli kaynağı çok olan hakim olur güce diye.

  gundi bekes: "Yılmaz Güney yaşasaydı, yüzüne nasıl bakardım ..." - radi11

  Evet. Tarik Akan'a ne oluyor? Bunlar anlamak mumkun degil? Isan, once ornegin JITEM, toplu mezarlar hakkinda bir sey soyler?

  MORAL - gundi bekes

  Moral, kelimesinin batı dillerindeki tam anlamı, dilimizdeki ahlak, ahlaki ve etik gibi anlamlara karşılık gelir. Bence tam tersi bir durum söz konusudur. Ülkenin morali yerinde, bahsettiklerinizin morali yerinde değildir muhtemelen. Zira tam da bu nedenle yargılanıyorlar.Yılmaz Güney yaşasaydı, yüzüne nasıl bakardım diye düşündüğünüz olmuyor mu hiç?

  Keşke bizde. - aliismettekin

  Tarık Akan ziyaret etmiş dostları gördüm demiş.Keşke hep beraber yapabilsek bunu.Ama genelkurmay başkanı ve ekibi gibi değil.Dün recepbey tv de kasım kasım kaılarak anlatıyordu bilgisi dahilinde izni alınarak yapılmış insani ziyaret, acımış ya, adamların mesai arkadaşları bi ziyaret etsinler birşey çıkmaz diye düşünmüş onlarda izni koparınca ellerinde çiçek kolonya falan gitmişler ziyarete.Bunun böyle olduğunu bilse şu an orada yatan onurlu insanlar bunları ziyaretçi diye kabul etmez.

  Bu da sanatçı!!! - hurdolaş

  Sanat özgürlük ister.Çete ve kirli vesayet oyunlarıyla sanat yapılmaz. İşte size bir sanatçı(!) ne kadar çetesinin sanatçıs değil mi?