Tarık Zafer Tunaya Nikâh Salonu

Tarık Zafer Tunaya Nikâh Salonu
Tarık Zafer Tunaya Nikâh Salonu
Beyoğlu'nda edebiyat, tarih, şiir sohbetlerine ev sahipliği yapan, sinema gösterimlerinin gerçekleştiği Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'ni, Beyoğlu Belediyesi nikah salonu yaptı. Artık tiyatro salonunda yıldırım nikâhlar kıyılıyor.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Beyoğlu, AKM, Taksim Sahnesi ve Muammer Karaca’nın ardından bir kültür merkezini daha kaybetti. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi artık bir nikâh salonu. 1945 yılında yapılan ve 1993 yılına kadar nikâh dairesi olarak kullanılan bina Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi olarak hizmet vermeye başladı. Sempozyumlar, tarih sohbetleri, fotoğraf sergileri, şiir dinletileri, meddah oyunu ve film gösterimlerinin yapıldığı Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ni İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi’ne devretti. Belediye, merkezi 20 yıl öncesine döndürüp nikâh salonu olarak kullanmaya başladı.

Yıldırım nikahlar kıyılıyor
Henüz tadilatı bitmeyen ve şimdilik yıldırım nikâhı ve resmi işlemlerde gerekli nikâhların kıyıldığı kültür merkezi’nde gösterimlerin yapıldığı salonlar boşaltıldı, personeli Fatih Belediyesi’ne kaydırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, “Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin sinema salonun kullanımı ve gösterimi devam edecek” dedi. Ancak kültür merkezinde durum hiç de öğle değil. Salon boşaltılmış, nikâh salonu kurulmuş. Sinema afişleri kaldırılmış.
Tarık Zafer Tunaya içinde gerçekleştirilen kültürel etkinliklerin Muammer Karaca Tiyatrosu’na kaydırılacağı söyleniyor. Muammer Karaca Tiyatrosu da güçlendirme çalışmaları nedeniyle 2012-2013 sezonunda kapalı. Muammer Karaca’nın kültür merkezi olarak değil, ticaret fonksiyonu ile yeni halinin açılacağı ileri sürülüyor.

Nikâh salonu sıkıntısı var
Beyoğlu Belediyesi’nden Özcan Tokel, Tarık Zafer Tunaya’nın Beyoğlu Belediyesi’ne tahsis edildiğini ancak resmi yazının henüz gelmediğini belirterek şunları söyledi: “Evlendirme Dairemiz Taksim Gezi Parkı’ndaydı, Taksim Meydanı kapatılınca, nikâhlar Tarık Zafer Tunaya’daki bir odada kıyılmaya başlandı. Aslında tam olarak mart ayından itibaren başlayacak. Tarık Zafer Tunaya yine de bu ihtiyacı karşılamak için küçük. Nikâhları birkaç yere dağıtacağız.”
Tarık Zafer Tunaya’nın nikâh salonu olarak hizmet vermesi yanında kültür merkezi olarak da kullanılacağını söyleyen Tokel, Beyoğlu Belediyesi’nin en az bir sene sonra nikâh dairesine kavuşacağını, o zamana kadar bu durumun süreceğini de vurguladı.

Sanatçılar tepkili


Tarık Zafer Tunaya’nın nikah salonuna dönüştürülmesine sanatçılar tepki gösterdi.

Orhan Alkaya (Tiyatrocu): Tarık Zafer Tunaya kısmen sahne işlevi gören, toplantılara açık olan, sinema salonu olarak da kullanılan bir mekândı. Burayı evlendirme dairesine geri döndürmeleri zaten çok yoksullaşmış olan kültür binaları konusunda olumsuz bir adımdır. Şişhane’de evlendirme dairesi olarak kullanılan binayı da içeren bir tiyatro kompleksi yarışması yapılmış ve hayata geçirilmemişti. Beyoğlu’nda kültür ve sanat faaliyetlerinin sürdürüleceği mekan kalmadı. Muammer Karaca Tiyatrosu’nun durumu da bu açıdan şaibeli.

Derviş Zaim (Yönetmen): Üzücü bir haber. Nikah salonu başka yerde de yapılabilirdi. Merkezi bir yerde böyle bir kültür merkezinin ortadan kaldırılması en hafif tabirle üzücü.

Hüseyin Karabey (Yönetmen): İstanbul’un kültür merkezi Taksim bir bölge olarak kabuk değiştiriyor. Burada ufak tefek gözüken değişikliklerin büyük değişimler olduğunu yeni anlıyoruz.

Erhan Afyoncu (Tarihçi): Tarık Zafer Tunaya Beyoğlu’nda önemli faaliyetlere ev sahipliği yapan, isim yapmış bir yerdi, iyi bir seyirci potansiyeline sahipti. Buranın nikah salonuna çevrilmesi kültür açısından büyük bir kayıptır.