Tarikatlar, cemaatler ve abdestin faydaları din dersi kitabından çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8'inci sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabındaki 'tarikatlar ve cemaatlar' bölümünü tartışma yarattığı için yeni eğitim öğretim döneminde kitaplardan çıkardı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8'inci sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabındaki 'tarikatlar ve cemaatlar' bölümünü tartışma yarattığı için yeni eğitim öğretim döneminde kitaplardan çıkardı.
MEB, ilk ve ortaöğretim okullarında, okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarının baskısını tamamlayarak, ücretsiz dağıtılmak üzere okullara teslim etti. Yapılan incelemelerde, geçen yıl tartışılan pek çok konu ve ifadenin din dersi kitaplarından çıkarıldığı görüldü.
2006-2007 eğitim öğretim döneminde, 8. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi kitabında, tarikat-cemaatlerle ilgili bölümler değiştirilmiş, önceki yıllarda öğrencilere bu konuda yapılan uyarılara yer verilmemişti. 8'inci sınıf din dersi kitabının 2002 baskısındaki "Tarikatlar gibi dini cemaatler de toplumda hoşgörü ve güven ortamını bozmakta, düşmanlıklara neden olmaktadır" cümlesi 2006'da basılan kitaplarda, "Cemaatlerin ayrımcılık ve bölücülük yapmamaları durumunda, ülkenin birlik ve beraberliğine, insanlar arasında kardeşliğe katkıları olur. Zaten sevgi ve hoşgörü İslam'ın temelidir" ifadeleriyle değiştirilmişti. MEB, bu değişikliğin basına sızması üzerine geri adım atıp, 2007-2008 eğitim öğretim döneminde bu ifadeleri kitaptan tamamen çıkardı.
'Abdest alyuvarı arttırır' ifadesi yok
2006-2007 öğretim döneminde, 11'inci sınıflarda okutulan din dersi kitabında 'İslam'da ibadetin faydaları' bölümünde abdest suyunun faydalarından bahsedilmiş ve "Abdest alırken kullanılan su sayesinde kan dolaşımı hızlanır, alyuvarın sayısı çoğalır. Solunum hareketlenir, alınan oksijen miktarı artar, sinirler sakinleşir, ferahlar, kalbin yükü hafifler, tansiyon normalleşir. Dışarı atılan karbondioksit oranı fazlalaşır" denilmişti. Bu yıl bu ifadeler kitaptan çıkarıldı.
Atatürk dua ederken...
Yeni eğitim-öğretim döneminde okutulacak din dersi kitaplarında kullanılan fotoğraf ve resimlerin çoğunluğunda çocukların kışlık giysiler içinde gösterildiği görüldü. 8, 10 ve 11'inci sınıf kitaplarında Atatürk'ün İslamiyet'e ilişkin sözlerine ve dua eden fotoğraflarına yer verildi.