Tarım Bakanı: Kanatlı et yerim, siz de yiyin

Tarım Bakanı Mehdi Eker, veteriner denetiminden geçen kümes hayvanlarını yemekte sakınca görmediğini söyledi. AKP grubuna kuş gribiyle ilgili brifing veren Eker, espriliydi:

ANKARA - Tarım Bakanı Mehdi Eker, veteriner denetiminden geçen kümes hayvanlarını yemekte sakınca görmediğini söyledi. AKP grubuna kuş gribiyle ilgili brifing veren Eker, espriliydi: "Bakanlık olarak hastalığın yayılma ve Türkiye'ye sıçrama olasılığını 1.5 ay önce haber aldık. Gereken önlemleri de aldık. Bu nedenle hastalık dar alanda görüldü. Yayılma ihtimalini de görmüyoruz. Ben veteriner denetiminden geçmiş kümes hayvanlarını yerim, yiyorum da. Çiğ tavuk yemediğimize göre, yenmesinde de bir sorun yok!"
Kuliste gazetecilerin sorularını yanıtlarken de basını suçladı: "Medya abartıyor, felaket, insanlığa tehdit gibi gösteriyor. Bu sektöre ve ülkeye yazıktır. Ben bir şey gizlemeden gerekli açıklamayı yaptım. Türkiye'de hindi hariç 230 milyon kanatlı hayvan var. Ne büyütelim ne ihmal edelim. Hastalığın önlenmesi mümkün değil. Ancak Zihni Sinir Projesi olabilir, göçmen kuşların yönünü değiştiren bir proje olabilir."
TBMM mönüsü şaşırttı
Bakan Eker, rahat konuştu ama, sık sık tavuk ve hindi yemekleri sunulan Meclis'te lokantaların mönüsünde dün hiç 'kanatlı ürün' olmaması dikkat çekti. TBMM Basın ve Halkla İlişikler Daire Başkanlığı ise dün akşam üzeri yazılı açıklama yaparak, TBMM lokantalarında tavuk ve hindi etiyle yapılan yemeklerin mönüden çıkarılmasının söz konusu olmadığını savundu. Açıklamada, "Meclis'teki lokantalarda kırmızı et ve beyaz et günlük olarak alınıyor ve mönüler her gün değişiyor. Lokantalarda dün (10 Ekim) tavuk ve hindi etiyle yapılmış yemekler yer almıştır. Yarınki (12 Ekim) mönüde de bu çeşit yemekler yer alacaktır" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7598857598850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.