Tarım Bakanı: Lütfen panik yapmayın

AB'nin "Türkiye'deki virüs insan için öldürücü" kararının ardından Türkiye'de tedbirler en üst seviyeye çıktı. Bakanlar konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

ANKARA - AB'nin "Türkiye'deki virüs insan için öldürücü" kararının ardından Türkiye'de tedbirler en üst seviyeye çıktı. Bakanlar konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
'Başka ihbar yok'
Gerekirse Avrupa'dan yardım alınacağını belirten Tarım Bakanı Mehdi Eker "Şu ana kadar ilk olay dışında başka bir ihbara rastlamadık. Dünya ile işbirliği yapıyoruz. Ama panik havası yaratırsak, hem sektörü hem toplumu olumsuz etkileriz. Gerek laboratuvar, gerek uzman bakımından bir ihtiyacımız yok. Temel mesele yaban hayatını ilgilendirmesi. Manyas'taki vatandaş kapalı kümeste hindi yetiştirse, hastalık görülmezdi" dedi.
Çevre Bakanı Pepe de, Merkez Av Komisyonu'nu 28 Ekim'de olağanüstü toplantıya çağırdı. Valiliklere genelge gönderen Pepe, av sahalarındaki şüpheli veya toplu ölümler hakkında bakanlığa hızla bilgi verilmesini istedi.
'Av yasağı doğru değil'
Türkiye'de halen 70 binin üzerinde avcı olduğunu söyleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç ise olası bir av yasağının doğru olmayacağını savundu.
Köy tavuğu satılmayacak
Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü, il ve ilçe müdürlüklerine bir yazı göndererek, ikinci bir emre kadar hayvan pazarlarında açıkta köy tavuğu ve canlı tavuk satışlarının engellenmesini istedi. İhbarlar ise en kısa sürede koruyucu kıyafetli ekiplerce değerlendirilecek, şüpheli işletmeye giden veteriner hekim, üç gün başka bir kanatlı işletmesini ziyaret etmeyecek.


    http://www.radikal.com.tr/7601307601300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.