Tarım işçisi aile tüpgaz kurbanı

Şanlıurfa' dan Eskişehir' e çapaya giden Fatma ve Hasan Bilbay ile çocukları Sibel, Ahmet, Sara ve Emine doktora gittikten sonra döndükleri çadırda öldü. Facianın nedeni tüpgazın hortumundaki delik...
Haber: KEMAL ATLAN / Arşivi

ESKİŞEHİR - Pancar çapası için Şanlıurfa'dan Eskişehir'e gelen tarım işçileri, içlerinden bir ailenin toplu halde ölümü nedeniyle şokta. Alpu'ya bağlı Bahçecik köyünde tarım işçiliği yapan 23 yaşındaki Hasan Bilbay ve 26 yaşındaki eşi Fatma ile çocukları beş yaşındaki Sibel, üç yaşındaki Ahmet, iki yaşındaki Sara ve bir yaşındaki Emine Bilbay, önceki gece rahatsızlandı. Alpu Sağlık Ocağı'na kaldırılan aile, dört saat sonra taburcu edildi. Sabaha karşı köye dönen aile çadırlarına çekildi. Dün sabah saat 07.00'de çadıra gelen yakınları ise ailenin bütün fertlerini ölü buldu.
'Tüpten zehirlendiler'
Önce gıda zehirlenmesi ihtimali üzerinde durulduysa da Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan otopside, ailenin karbonmonoksit zehirlenmesinden öldüğü belirlendi. Savcılık ve jandarmanın çadırda yaptıkları incelemede yemek pişirmede kullanılan ocağa bağlı LPG tüpünün hortumunda deliğe rastlandı. Ailenin yakınları ise doktorları suçladı. Hasan Bilbay'ın amcasının oğlu İsa Bilbay, "Doğulu olduğumuz için Alpu'da doktorlar bizimle ilgilenmedi. Ağrı kesici yazarak taburcu ettiler. Sabah cesetlerini bulduk" dedi. Alpu Sağlık Ocağı doktorları ise karın ağrısı şikâyetiyile gelenlere mantar yiyip yemediklerini sorduklarını, olumsuz yanıt alınca dört saat müşahade altında tutup kendi istekleriyle taburcu ettiklerini, olayda ihmalleri olmadığını savundu.
Ailenin tüpgazdan zehirlendiğini söyleyen Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, "Doktorlar, onları Devlet Hastanesi'ne sevk etmek istediklerini' ancak ailenin bu isteği kabul etmeyip çadırlarına döndüklerini söylüyor" diye konuştu. Eskişehir İl Sağlık Müdürü Seracettin Çom da olayda tıbbi bir ihmal olup olmadığının araştırıldığını belirtti.
(dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7475057475050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.