Tarım işçisi annenin zor kararı

Adanalı tarım işçisi 40 yaşındaki Medine Ataç eşini 12 yıl önce kaybetti. Ataç devletin de desteğiyle dört çocuğunu ilköğretimde okuttu. Ancak geçim sıkıntısı dayanılmaz hale gelince zor bir karar vermek zorunda kaldı. Liseye giden iki kızını okuldan alıp beraberinde tarlaya götüren Ataç şimdi oğullarının okuyabilmesi için çalışıyor. Ataç, "Kızları da okutmak istiyorum ama bu şartlarda mümkün değil" dedi.
Haber: ABDULLAH YANGIN / Arşivi

ADANA - Tarım işçiliği yaparak ikisi kız dört çocuğuna bakan 40 yaşındaki Medine Ataç, erkek çocuklarını okutabilmek için kızları 17 yaşındaki Çiğdem ile 16 yaşındaki İpek'i okuldan almak zorunda kaldı. Aile bütçelerine katkıda bulunmak için anneleriyle birlikte tarlada çalışmaya başlayınca bir anda 'kaderleri değişen' iki kardeş üzgün: "Biz annemiz gibi tarım işçisi kalmak istemiyoruz. Devletimiz bize sahip çıksın. Tekrar okulumuza dönmek istiyoruz. Öğretmen, hemşire olmak istiyoruz."
Eşi traktör kazasında öldü
Adana'da Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Geçitli beldesinde oturan Medine Ataç, 12 yıl önce 24 yaşındaki eşi Mehmet'i traktör kazası sonucu kaybetti. Tek başına kalan Ataç, tarım işçiliği yaparak çocuklarına bakmaya başladı. Devletin de desteğiyle çocuklarının ilköğretim eğitimlerini tamamlamalarını sağladı. Ancak bu öğrenim yılı başında ailenin çektiği geçim sıkıntısı arttı. Anne bunun üzerine zor bir karar verdi. Kızları da kendisi gibi tarlada günlüğü 17 YTL'ye pamuk, marul toplayarak aile bütçesine katkıda bulunacak, iki erkek çocuk okuyacaktı. Selahattin Afşar Lisesi'nde okuyan kızı Çiğdem'i lise ikiye gidecekken okuldan aldı, ilköğretimi tamamlayan İpek'i de lise 1'e yazdırmadı.
Aylık gelirleri 300-400 YTL'ye çıktı...
İki oğlunu okutmak için iki kızını da okuldan almak zorunda kaldığını belirten anne Medine Ataç, "Şu an iki oğlum Şehit Muharrem Erdoğan İlköğretim Okulu'nda okuyor. Ömer altıncı sınıfta, Mustafa ise ikinci sınıfta. Onlar için devletten üç ayda bir 116 YTL alıyorum. Ben iş bulursam tarım işçiliği yapıyorum. Oğullarımın eğitimi ve aile bütçesine katkı için kızlarımı okuldan almak zorunda kaldım. Onların da çalışmasıyla aylık gelirimiz 300- 400 YTL'yi buluyor. Onları da okutmak isterdim ama, bu şartlarda kızlarım da benimle çalışmak zorunda" diyor.
'Annemiz gibi işçi kalmayalım'
Tarlada anneleriyle çalışan Çiğdem ve İpek'in hayalinde ise tarım işçiliği değil, okuyup hemşire ve öğretmen olmak var. Ancak bu hayallerine kavuşmak için hem yetkililerin hem de hayırseverlerin yardımı gerekiyor:
"Arkadaşlarımız bizi tarlaya giderken görünce dalga geçer gibi bakıyor. Hayatımızın annemiz gibi olmasını istemiyoruz. Okumak istiyoruz. Derslerden geri kalsak da yeniden okula dönersek çok çalışıp, başarırız. Devletimiz ya da hayırseverler bize yardım eder, burs verirlerse okulumuza dönüp eğitimimize devam etmek istiyoruz. Tarım işçisi kalmak istemiyoruz."