Tarlabaşı için koşacaklar

Tarlabaşı için koşacaklar
Tarlabaşı için koşacaklar

Pazar günü yapılacak koşudan elde edilecek gelir Tarlabaşı Toplum Merkezi ne verilecek.

Tarlabaşı Toplum Merkezi'ne bağış toplamak amacıyla 7'den 70'e hazırlık sürüyor. Pazar günkü koşu için 'forma' değiştirenler bile var!
Haber: ECE ÇELİK - ece.celikiş@gmail.com / Arşivi

İSTANBUL - Tarlabaşı, Taksim’de pek çok farklı kültürün bir arada yaşadığı, belki geceleri ‘yolumuzun düşmesini pek tercih etmediğimiz’ bir semt. Şimdilerde ‘kentsel dönüşüm’le gündemde olan Tarlabaşı’nın sakinleri için çalışan bir kurum var: Tarlabaşı Toplum Merkezi. Bu merkez, 2006’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, göç ve yoksulluğun olumsuz etkileriyle mücadelede semt sakinlerine sosyal, eğitsel ve psikolojik destek amacıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütü. İlk zamanlar kirası Beyoğlu Belediyesi tarafından karşılanan kurum 6 yıldır Avrupa Birliği, Hollanda, İngiltere, İsveç ve ABD ’den çeşitli fonlarla ayakta duruyor. Daha doğrusu duruyordu. Kurum şimdilerde kaynak sıkıntısı yaşıyor ve eğer ocak ayına kadar yeni bir kaynak bulunamazsa kapanmanın eşiğinde. 

Merkezde neler yapılıyor? 
Peki ne yapıyor Tarlabaşı Toplum Merkezi? Tarlabaşı’nda yaşayan genç, çocuk ve yetişkinlere ücretsiz ders ve atölyeler düzenliyor; sağlık ve hukuk alanında yönlendirme yapıyor; ücretsiz okul öncesi hizmeti sağlıyor. Üniversite öğrencileri okuldan çıkıp merkeze gelen çocukların derslerine yardımcı olurken, merkezde boylarından büyük müzik aletleriyle çalışan çocuklar görebiliyorsunuz. Yılda 2 kez, çalışmalarını bir konserle sergileme fırsatı buluyor, tiyatro atölyesinde çalıştıkları oyunu sahneliyorlar. Kurum ayrıca kadınlara okuma-yazma, kadın hakları ve kadın sağlığı eğitimleri veriyor. İki ayda bir de ‘Parlayan Çocuklar’ isimli çocuk haklarıyla ilgili bir dergi çıkarıyorlar.
İşte bu kurumu ayakta tutmaya çalışan gönüllüler ve çalışanlar ekonomik kaynak yaratmak amacıyla bir koşu düzenliyor. Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü çevresinde 5 kilometrelik bir alanda düzenlenecek ‘koşuda’, isteyen yürüyebilecek. Koşuya katılanlar yakınlarından Tarlabaşı Toplum Merkezi için destek toplayacak. Koşucular, hazırladıkları duyuru metniyle kendilerine ‘sponsor’ olabilecek gönüllülere çağrı yapıyor. Amaç; koşan kişi aracılığıyla Tarlabaşı Toplum Destekleme Merkezi’ne bağış toplamak. Örneğin Bilgi Üniversitesi’nden koyu Galatasaraylı olarak bilinen bir öğretim üyesi çevresine attığı mail’de “Beni 30 Eylül Pazar günü Fenerbahçe formasıyla koşturmak istiyorsanız Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği’ne bağış yapın” diyor. Koşu 30 Eylül Pazar günü 09.30 da başlayacak. Santral kampüsüne arabasıyla gelmek isteyen koşuculardan pazar gününe özel otopark ücreti alınmayacak.
Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği Hesabı Garanti Bankası Cumhuriyet Caddesi-Taksim Şubesi Hesap no. 772-6299673 IBAN: TR03 0006 2000 7720 0006 2996 73 Ayrıntılı bilgi: http://www.tarlabasi.org/