Tarlabaşı'nda çökme tehlikesi bulunan binaya mühür

İstanbul Beyoğlu'nda çökme tehlikesi bulunan beş katlı bina, belediye ekiplerince mühürlendi.

İstanbul Beyoğlu'nda çökme tehlikesi bulunan beş katlı bina, belediye ekiplerince mühürlendi. Tarlabaşı Çukur Mahallesi Salkımsaçak Sokak 2 numaradaki beş katlı binadan sesler gelmesi ve yan duvarlarından birinin çatlayarak tuğlaların dökülmesi üzerine, burada oturanlar yetkililere haber verdi. Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı ekipler, yaptıkları incelemede, içinde sekiz kişilik bir ailenin oturduğu binanın yan duvarındaki çatlamanın önceden meydana geldiğini belirleyerek, bitişikte bulunan diğer binayla birlikte bu binayı mühürledi.
Binada incelemelerde bulunan Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ataş, gazetecilerin soruları üzerine, en az 100 yıllık olan binanın vakıflara ait olduğunu ve kullanılmaması için geçen yıl mühürlendiğini söyledi. Ancak, bina sakinlerinin mührü sökerek içeride yaşamaya devam ettiklerini belirten Ataş, binanın yıkılması için Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması işlemlerinin uzun süreceğini, geçici olarak çökmeyi önlemek amacıyla binanın etrafına çelik demirlerle kafes yapılacağını kaydetti.
Ataş, Beyoğlu'nda bu şekildeki 100'ü aşkın binanın mühürlendiğini, ancak bazı kişilerin mühürleri sökerek buralarda yaşamaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.
Beyoğlu'nda geçen hafta eski bir binanın çökmesi sonucu altı kişi yaşamını yitirmişti.