Tarladaki bebek, 'iki berdel' kurbanı

Tarladaki bebek, 'iki berdel' kurbanı
Tarladaki bebek, 'iki berdel' kurbanı

Annesinin dünyaya gelir gelmez ?İkinci eşi istemiyor? diye tarlaya terk ettiği bebeğe ?Süleyman? adı verildi. Bebek, çocuk yuvasında yerleştirildi.

Şanlıurfalı kız, berdelle evlendirildi. Kardeşi boşanınca o da hamile olduğu halde ayrıldı. İkinci kez berdel verildi. Yeni eşi bebeği istemedi

KONYA - Tarlada bulunan beş günlük bebek, berdel kurbanı çıktı. Bebeğini Konya’da bir tarlaya terk eden Şanlıurfalı annenin berdel usulüyle evlenip hamile kaldıktan sonra ailesi tarafından eşinden ayrıldığı, ancak daha sonra yine berdel usuluyle ikinci kez evlendirildiği, ikinci kocasının çocuğu istememesi üzerine de bebeğini tarlaya bıraktığı ortaya çıktı.
Konya’nın Çeltik ilçesi Selçuk Mahallesi’nde önceki gün beş günlük olduğu tahmin edilen erkek bebeğin ekin tarlasında bulunmasının ardından jandarma soruşturma başlattı. Çalışmaların ardından bebeğin annesinin Şanlıurfa’dan Çeltik ilçesine pancar çapası yapmak üzere gelen işçilerden 26 yaşındaki Nuran Karaca olduğu belirlendi. Afyonkarahisar yolunda gözaltına alınarak jandarma karakoluna götürülen genç kadın ifadesinde, iki kez berdel usulüyle zorla evlendirildiği söyledi.

‘Eşim bilmiyordu’

Ailesinin zorlamasıyla erkek kardeşinin evlendiği kızın kardeşiyle berdel evliliği yaptığını ve hamile kaldığını belirten N.K’nin “Kardeşimin boşanmasıyla bizim de ayrılmamız istendi. Eşimden ayrıldıktan sonra boşanan erkek kardeşimin yeni evlendiği kızın kardeşiyle altı ay önce yine berdel karşılığı evlendirildim. İlk eşimden üç aylık hamile olduğumu yeni evlendiğim kişi bilmiyordu. Öğrendiğinde ise çocuğu istemedi. Bebek dünyaya gelince tarlaya bırakmak zorunda kaldım” dediği öğrenildi.

Sığınma evinde

‘Süleyman’ adı verilen bebeğin Konya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Yuvasına teslim edildiği, annenin ise sığınma evine yollandığı belirtildi. (dha)