Tarladaki milletvekili Halime'yi kurtardı

Harranlı Halime Işıkdağ, önceki gün tarlada pamuk topluyordu. Sekiz çocuklu ailesinin okuyan tek kızıydı. Geçen yıl 7. sınıfı bitirmişti.

ŞANLIURFA - Harranlı Halime Işıkdağ, önceki gün tarlada pamuk topluyordu. Sekiz çocuklu ailesinin okuyan tek kızıydı. Geçen yıl 7. sınıfı bitirmişti. Ama bu yıl ailesi okula gitmesine izin vermemişti. Kaderinin, Şanlıurfa'nın okumayan diğer kızları gibi olacağını düşünürken, tarlada 'hayatını değiştirebilecek' bir karşılaşma yaşadı. Tarlalara gidip aileleri kızlarını okutmaları için ikna etmeye çalışan AKP Şanlıurfa Milletvekili Çağla Aktemur Özyavuz'u görünce yanına koşup yardım istedi. Anne milletvekiline söz verdi, devlet de verdiği sözünü tutarsa Halime okula dönecek.
Özyavuz, çok sayıda kızın okuyamadığı Şanlıurfa merkez ve Harran'daki bazı köyleri ziyaret ederek, tarlalarda yevmiye karşılığı pamuk toplayan ailelerle görüştü. Bazı aileler, ekonomik sıkıntı ve gelenekleri gerekçe göstererek ilköğretimden sonra çocuklarını okula göndermediklerini söyledi. Özyavuz da annelere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın ailelere eğitim yardımları kapsamında her ay ücret ödediğini, kırtasiye ve giysi yardımında bulunduğunu hatırlattı.
Özyavuz, Harran'ın Balkat Köyü'nde tarlada işçilerle görüşürken yanına yaklaşan 13 yaşındaki Halime Işıkdağ, geçen yıl 7. sınıfı bitirdiğini belirterek, çok istemesine rağmen okula devam edemediğini söyledi. Okuyup doktor olmak istediğini, ancak ailesinin buna izin vermediğini ifade eden Işıkdağ, bir süredir annesi ve kardeşleriyle birlikte yevmiye karşılığı pamuk topladıklarını belirterek, "Bana yardım edin" dedi.
Anne Ayşe Işıkdağ'la da görüşen Özyavuz, kızını neden okula göndermediğini sordu. Eşinin öldüğünü, sekiz çocuğuyla zor şartlarda geçindiklerini anlatan Işıkdağ, parasızlıktan kızını okula gönderemediğini söyledi. Halime'nin yeniden okula gönderilmesi durumunda aileye maddi ve manevi yardımda bulunacağı sözü veren Özyavuz, anneyi ikna etmeyi başardı. (aa, dha)