@ismailsaymaz

Tarsuslu Davut nasıl vuruldu?

Tarsuslu Davut nasıl vuruldu?
Tarsuslu Davut nasıl vuruldu?
Mersin'in Tarsus ilçesinde, 22 Aralık'ta polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden 13 yaşındaki Davut Özer'in ön otopsisi ortaya çıktı. Rapora göre Özer arkasından açılan ateş sonucunda karnından vurularak öldü
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Mersin’in Tarsus ilçesinde, 22 Aralık’ta polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada 13 yaşındaki Davut Özer adlı bir çocuk hayatını kaybetmişti. Özer’in ön otopsisinde, arkasından açılan ateş sonucunda karnından vurularak öldüğü saptandı. Vücuttan çıkarılan bir mermi çekirdeği ve Özer’in kıyafetleri inceleme için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Amca Süleyman Özer, yeğeninin gösterilere katılmadığını, kız kardeşini almak için gelirken vurulduğunu söyledi.

Olay Yeri ve Ölü Muayene Tutanağı’na göre Davut Özer’in kimlik tespitine amcası Süleyman Özer girdi. Özer “Olayın oluşuna ilişkin bir görgüm yoktur. Kız kardeşi bizim yanımızdaydı. Onu almak amacıyla Fahrettinpaşa Mahallesi’ne gelecekti. Gelirken sokağın başında vurulmuş” dedi.

Ardından Özer’in ön otopsisine geçildi. Sağ kalçanın üzerinde bir mermi çıkış deliği saptandı. Sol böbreğe yakın bir noktada 2x2 santimetre genişliğinde kurşun giriş ya da çıkış deliği görüldü. Sol el dış kısmında kurşun oluğu düşünülen bir delik tespit edildi. Cesetten bir mermi çekirdeği elde edildi. Özer’in ”ateşli silah yaralanmasına bağlı iç kanama” sonucunda öldüğü belirlendi.  

Özer Ailesi’nin avukatı Yılmaz Talay, kurşun deliğinin ebadına göre çocuğun arkasından vurulduğunu söyledi. Talay, “Çocuğun vurulduğu yer, eylemlerin olduğu Fahrettinpaşa Mahallesi. Ancak ailesi, çocuğun eylemlere katılmadığını, Fahrettinpaşa’da amcasının evinde bulunan kız kardeşini almak üzere giderken vurulduğunu söylüyor. Çocuk iki mahalleyi ayıran tren yolunun bulunduğu, göstericilerle kolluk güçlerinin çatıştığı noktada vurulmuş.”