Tarsus'ta hortum faciası

Tarsus'ta hortum faciası
Tarsus'ta hortum faciası
Mersin Tarsus'ta havaalanı şantiyesini vuran hortum nedeniyle 1 işçi öldü, 14 kişi yaralandı. Bir uçak tahlike atlattı.

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Kargılı Köyü yakınlarında birkaç ay önce inşaatına başlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı şantiyesinde dün saat 13.00 sıralarında hortum çıktı. Yüzlerce metre yükseklikteki hortum, havaalanı şantiyesinde önüne ne çıktıysa devirip, savurdu.
Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye çok sayıda ambulans, itfaiye ve sivil savunma ekibi sevk edildi. Hortum 3 prefabrik binanın çatısını uçurdu. 1 kişi öldü, 14 kişi yaralandı. Ölen inşaat işçisi Hasan Kafacı’nın ‘ilk mesai gününde hayatını kaybettiği’ belirtildi.
Olayın tanığı Mehmet Güngören, hortumun 3- 5 saniye içinde şantiye alanını cehenneme çevirdiğini anlattı: “Diğer işçilerle, inşaat sahasında çalışıyorduk. Bir anda güneyden hortum belirdiğini fark ettik. Herkes panik halinde kaçışmaya çalıştı. Ölen arkadaşımız Mehmet Güngören, yeni işe girmişti, ilk günüydü. Su içmek için prefabrik binaya girmişti. Çatı uçunca üzerine demir aksam devrilmiş.” Olay yerine ulaşan ambulanslar, yaralıları hastanelere sevk etti.
Mersin Tarsus’ta önceki gün öğle saatlerinde çıkan hortum, nar, mısır ve narenciye bahçelerinde hasara yol açtı. Mersin Anamur’da 16 Nisan’da oluşan hortum ise Ören beldesinde sebze seraları ve elektrik hatlarına zarar verdi.
12 Mayıs’ta Mardin’ın Kızıltepe ilçesi Çatalca Köyü’nde oluşan hortuma kapılan ve metrelerce yükseldikten sonra yere çakılan 46 yaşındaki Halis Ataman öldü. 

Uçak Adana ’ya inemedi
 
Tarsus’ta havaalanı şantiyesini vuran hortumun oluştuğu saatlerde Adana Havalanı’na inmek için alçalan bir yolcu uçağının da tehlike atlattığı öğrenildi. Saat 12.30 sıralarında Ankara ’dan kalkıp Adana’ya inmesi planlanan Anadolujet’e ait uçağın pilotları, Tarsus semalarındaki olağanüstü durumu fark etti. Pilotlar, durumu havaalanı kulesine bildirip, riskli bölgeden uzaklaştı. Uçak, yaklaşık 40 dakika rötarla Adana’ya inebildi. (MERSİN / DHA)