Tartışılan açıklama

'Kitlesel tepki' isteği
Genelkurmay'ın internet sitesinden yaptığı, "Millet teröre kitlesel karşı koyma refleksi göstermeli" çağrısını muhalefet destekledi. CHP lideri Baykal, "İktidar müdahale gerektiğine inanıyorsa TSK istemese de kararını alır. Eğer, müdahaleye inanmıyorsa TSK'ya 'Bu yanlış' demesi gerekir" dedi.

'Öyle bir refleks var'
TBMM Başkanı Arınç'tan, "Operasyon için talep gelirse, Meclis gerekeni yapar" açıklaması geldi. AKP'li Yarbay ve Sanay, sınır ötesi bir operasyona karşı olduklarını söyledi. AKP'li Kiler: "Toplumumuzun zaten teröre karşı refleksi var." Başbakan Erdoğan, konuya ilişkin sorulara yanıt vermedi.

ANKARA / WASHINGTON - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanlığı'nın terörle mücadele için yaptığı açıklamalara karşın hükümetin suskun kalmasını eleştirerek "İktidar müdahale edilmesi gerektiğine inanıyorsa, TSK müdahale etmek istemese dahi kararını alır. Hükümet eğer müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorsa, TSK'nın müdahale isteği karşısında, 'oturun oturduğunuz yerde, bu yanlıştır' demesi lazım" dedi.
Baykal, dün Hürparti Genel Başkanı Yaşar Okuyan'la görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, terör konusunun son dönemde yeni bir 'aciliyet' kazandığını, terörün uluslararası destekler kazanmaya başladığını vurguladı. Baykal, şöyle konuştu: "Türkiye'deki terör Kuzey Irak'tan himaye görüyor, lojistik destek görüyor. Karargâh Kuzey Irak'ta, şehitler Türkiye'de. Çatışma, mayınlar, ölüm burada. Terör burada, kaynağı Irak'ta. Bu durum meşru kabul edilemez. Irak, 'Egemen bir ülkeyim' diyor. Egemen ülke olmak; terörü etkisiz kılmak, kendi ülkesine hâkim olmaktır, kendi ülkesinden komşusuna terör ihracına izin vermemek demektir. Bu iş şakaya gelmez. Türkiye'nin bu tabloyu hazmetmesini kimse sağlayamaz. Bu durumun bedelini Türkiye ödüyor. Her şehit bir bedeldir. Bu kanama sürmez."
'Hükümet ağzını açmıyor'
Akşam saatlarinde de atv anahaberde Ali Kırca'nın sorularını yanıtlayan Baykal şunları söyledi: "Terörün arkasında uluslararası yeni güçlerin kendisini göstermeye başlaması önemli. Irak ve Kuzey Irak, maalesef kabul edilemez bir tavır sergiliyor. Terörü olağan bir siyasal hareket gibi algılamamızı, masada karşılıklı müzakereyle bu konuyu çözmemizi istiyorlar. ABD henüz bu kadar ileri bir tavır takınmış değil. ABD'liler terörü açıkça reddediyor ama ne bizim etkin önlem almamıza izin veriyor ne kendileri önlem alıyor. Birden şehit sayısı tırmanmaya başladı. Hükümet ağzını açmıyor. Genelkurmay huzursuz, rahatsız. İktidar müdahale edilmesi gerektiğine inanıyorsa, TSK müdahale etmek istemese dahi kararını alır. Hükümet eğer müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorsa, TSK'nın müdahale isteği karşısında, 'oturun oturduğunuz yerde, bu yanlıştır' demesi lazım."
Başbakan Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin, Genelkurmay'ın açıklamalarıyla ilgili sorularını "Teşekkür ediyorum. İyi günler" diyerek geçiştirdi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Irak'a asker gönderilmesi için Meclis'in olağanüstü toplanıp toplanmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi: "Terörü yok etmekte kararlıyız. Bu kararlılığımız, Meclis olarak da, hükümet olarak da, güvenlik güçleri olarak da devam ediyor. Genelkurmay Başkanı, 'siyasi irade gerekli' diyerek eskiden söylediği konuya temas ediyor. Bu doğrudan TBMM'yi ilgilendirmez. TBMM olarak biz hükümetten herhangi bir talep gelirse bunu anında değerlendirebileceğimizi söyledik. Şu anda Meclis'e yönelik bir talep olduğunu duymadım." (Radikal, aa, dha)