Tartışılan alkol yasası değiştirildi

Tartışılan alkol yasası değiştirildi
Tartışılan alkol yasası değiştirildi
Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek Alt komisyona sevk edilen alkollü içki satış ve servisine ilişkin kısıtlama öngören yasa tasarısının bazı maddeleri değiştirildi
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Radikal.com.tr – İçki yasaklarında bu sefer alkollü olarak trafiğe çıkanlara hapis yolu gözüktü. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları devam eden Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’ndan içki içerek trafiğe çıkanlara hapis cezası getirilmesine yönelik bir düzenleme yapılmasını istediği öğrenildi. Alt Komisyon’daki hem iktidar hem de muhalefet milletvekilleri bu talebe sıcak baktılar. Eğer önerge kabul edilirse 100 promilin üstünde alkol almış sürücülere 1 yıldan 2 yıla kadar ceza gelecek. Ayrıca idari ceza da uygulanacak.

DERSANEYE 100 METRE SINIRI

Alt Komisyon’da dün geç saatlere kadar süren çalışmalarda 100 metre sınırında sürücü, dans, bale, bilgisayar, gibi kurslar kapsam dışına alındı. Ancak örgün eğitim kurumları ile SBS ve üniversite sınavlarına hazırlık amacıyla açılan dersaneler 100 metre sınırına girdi. Yani ilkokul, ortaokul ve lise gibi örgün eğitim kurumları ile derhsanelerin 100 metre yakınında herhangi bir içki içilen ya da satılan yer olmayacak. Ancak bu uygulama yeni açılan yerler için geçerli olacak.

SİYAH CAMA GEREK YOK AMA MARKETLER GİZLEYECEK

Siyah cama gerek yok ama marketler gizleyecek Yasa teklifinin mevcut halinde ‘alkollü içkilerin satışına ve tüketilmesine izin verilen yerlerde, bu ürünler işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilemez’ ifadesi vardı. Bu da alkol tüketilen yerlerin camlarının siyahlaştılmasını gündeme getirecekti. Alt Komisyon’da, “Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satışa arz edilemez. Büyük mağaza, zincir mağaza ve alışveriş merkezlerinde alkollü içkilerin satışına tahsis edilmiş alanlar 18 yaşını doldurmayan kişilerin giremeyeceği şekilde düzenlenir” denildi. Bu düzenleme ile reyonlarda içki satan büyük market zincirler yeni bir düzene geçmek zorunda kalacaklar. İçkilerin belli bölümde olması gerekecek ve buraya 18 yaşını doldurmayanların alınmaması sağlanacak.