Tartışılan kamp Diyanet'in değil

Tarım Bakanlığı'ndan alınarak Diyanet'e bedelsiz verilen Seferihisar kampı, Maliye Bakanı Unakıtan'ın talimatı ile geri alınarak tekrar satışa çıkarıldı.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı'na bedelsiz olarak devredilen Tarım Bakanlığı'na ait İzmir-Seferihisar kampı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın talimatıyla Diyanet'ten alınarak, yeniden satışa çıkarıldı.
İzmir Seferihisar'da 41 dönüm arazi üzerine dört bloktan oluşan 550 yatak kapasiteli kamp, bir süre önce Tarım Bakanlığı'ndan alınarak ihaleye çıkarılmıştı. Yol-İş Sendikası ise 3 milyon 10 bin YTL'lik teklifle tesisi almaya hak kazanırken, yapılan ihalede bir teknik eksiklik olduğu belirlenmiş ve yeniden ihale kararı alınmıştı. Ancak yeni ihale öncesi Seferihisar kampı Diyanet İşleri Başkanlığı'na süresiz ve bedelsiz devredilmişti. Bu gelişme kamuoyunda tartışmalara yol açmıştı.
Devir sırasında Ankara dışında bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise tartışmalar üzerine kampın Diyanet'ten alınarak yeniden satışa çıkarılması talimatını verdi. Bakanlık Diyanet'e devir kararını iptal eden ve Seferihisar kampının tekrar ihaleye çıkarılmasını öngören bir genelge hazırladı ve müsteşar tarafından da onaylandı. Kamp yeniden satışa çıkarılacak ve en yüksek teklifi veren kişi/kuruluşa satılacak.
28 sosyal tesis satıldı
'Milli Emlak' verilerine göre, sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması projesiyle 28 sosyal tesis satıldı. Hazine'nin kasasına 24 milyar YTL girdi. 14 sosyal tesis ise Turizm Teşvik Kanunu'na göre değerlendirilmek üzere Turizm Bakanlığı'na tahsis edildi.