Tartışılan savcı

Ağır Ceza'lık mı?
Hapiste intihar eden Yüzüncü Yıl'ın genel sekreter yardımcısı Arpalı ile rektör Aşkın'ı delil karartmasınlar diye tutuklatan Van Başsavcılığı, Şemdinli'de pasif. Başsavcılık, Şemdinli olaylarının DGM yerine kurulan Ağır Ceza'nın alanına girdiği görüşünü ciddiye almadı.
Gönülsüz hareket
Başbakan'a 'Lokal değil' dedirten olaylarda başsavcılık, ancak Adalet Bakanlığı'nın talimatı üzerine harekete geçti. Savcılardan Sezgin Kanmaz, Şemdinli'ye gitti, ama Şemdinli Başsavcısı, "Soruşturmayı ben yapacağım" dedi. Kanmaz da Şemdinli Başsavcısı'nın işlemlerini izlemekle yetindi.
Ve Van çekildi
Kanmaz'ın, iki zanlı dışında kimseye tutuklama istemeyen Şemdinli Başsavcısı gibi, 'Çete yok, adli bir olay' tespiti yapmasıyla Van Başsavcılığı soruşturmadan bu aşamada çekilmiş oldu. Çekilmeyip üstüne gitse, Şemdinli'nin görevsizlik kararı vererek dosyayı Van'a teslim etmesi gerekecekti.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - 'Delilleri karartabilir' diyerek Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ile intihar eden genel sekreter yardımcısını tutuklatan Van Başsavcılığı, Şemdinli soruşturmasında tam siper. Savcılık, çete suçları kapsamında sorumluluk alanına giren Şemdinli'ye müdahale etmediği gibi, son derece ciddi olan suçlamalara karşın 'Çete yok' diyerek soruşturmadan çekildi. Van Başsavcılığı'nın görevlendirdiği savcı Sezgin Kanmaz soruşturmadan çekilerek dosyayı Şemdinli savcılığına bıraktı.
Enver Arpalı'nın dört aydır tutulduğu cezaevinde intiharıyla Van'daki tutuklamalar daha tartışmalı hale gelirken, bu tutuklamaların mimarı olan Van Başsavcılığı'nın, çok daha vahim görülen Şemdinli soruşturmasındaki tutumu ciddi eleştiri konusu oldu.
Şemdinli'deki olaya karışanların sayısı ve olayın vahameti bu suçun özel ağır ceza mahkemelerinin kapsamında soruşturulması gerektiği görüşlerini gündeme getirdi. Aşkın'a tutuklama istemine 'delilleri karartabileceği' gerekçesini kullanan savcılığın bu süreçte eleştirilen tutumu şöyle:
Bakan isteyince: Van'da Rektör Aşkın'ı tutuklamak için yedi ay gibi uzun süre sonra bile 'deliller karartılabilir' gerekçesini kullanan Van Başsavcılığı, Şemdinli'deki vahim olaylar için resen harekete geçmedi. Başsavcılığın, konuyla ancak Adalet Bakanı'nın talimatı üzerine ilgilendiği açıklandı.
Başka savcı yokmuş gibi: Van Başsavcılığı'nın, Şemdinli olaylarını yerinde soruşturması için, Van'da rektör Aşkın'la ilgili soruşturmada da görev yapan savcı Sezgin Kanmaz'ı görevlendirmesi dikkat çekti.
Göstermelik soruşturma: Şemdinli Başsavcısı, Sezgin Kanmaz'ın ilçeye gelmesine rağmen, CHP'li heyete 'Soruşturmayı ben yürüteceğim' açıklaması yaptı. Bu açıklama ve sonraki aşamalarda yaşananlar, her iki savcının en baştan olayı çete değil, basit bir suç olarak gördüklerini ortaya çıkardı. Bu nedenle Van savcısının Şemdinli'de bulunması 'göstermelik' diye nitelendirildi.
Endişeler haklı çıktı
Savcılara göre çete yok: Soruşturmada 'Bu olayı iki kişiyle sınırlı tutacaklar, örgütlü suç olarak görmeyecekler, zanlılar korunacak' endişelerini güçlendiren bir gelişme oldu. Başından beri soruşturmada varlık göstermeyen Van Başsavcılığı temsilcisi savcı, asker zanlılara tutuklama istemeyen Şemdinli savcısı gibi olayda 'Çete yok, olay adli bir olay' tespiti yaparak soruşturmadan çekildi.
Dosya Şemdinli'de: Bu ortak karar, soruşturmanın bundan sonrasının da Şemdinli Başsavcılığı'nca yürütüleceği anlamına geliyor. Çünkü aksi olsaydı Şemdinli'nin görevsizlik kararı vermesi gerekiyordu.
Şemdinli'dekiler delil değil mi?: Şemdinli'deki suçun niteliği gereği soruşturmaya el koyması gereken Van Başsavcılığı'nın, Şemdinli savcısının yaptığı işlemle yetindiği görüldü. Rektöre tutuklama isterken 'deliller karartılabilir' diyen başsavcılığın temsilcisi olan savcı, delil duyarlılığını Şemdinli'de göstermedi. Oysa, Şemdinli'de olay yerindeki araçta ele geçirilen belgeler, Van'daki rektör soruşturmasındki belgelere kıyasla kat kat daha önemliydi. Bu delillerin bir kısmı zaten savcılıkta denilse de, zanlı astsubayların başından bu yana serbest olmaları, soruşturmanın sadece iki zanlıyla sınırlı tutulması, dosyayı oluşturacak muhtemel delillerin toplanmasını ve var olan kimi delillerin de karartılmasına zemin hazırlamış oldu.
Başsavcı konuşmadı: Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan, eleştirilerle ilgili kendisini arayan Radikal'e özel kalemi aracılığıyla 'Sayın başsavcı basın mensuplarıyla görüşmüyor' yanıtı göndermekle yetindi.
Bir ilke imza atmıştı: Van Başsavcısı Kemal Kaçan, Aşkın hakkında yürüttüğü 'gizli soruşturma'nın ayrıntılarını basın açıklamasıyla anlatarak bir ilke imza atmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7631717631710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.