'Tartışma' HDP'nin Parti Meclisi üye sayısını arttırdı

'Tartışma' HDP'nin Parti Meclisi üye sayısını arttırdı
'Tartışma' HDP'nin Parti Meclisi üye sayısını arttırdı
HDP'nin Olağanüstü 1. Büyük Kongresi'nin ardından gözler parti yönetimine çevrildi. Her iki eşbaşkanın BDP kökenli olmasının, parti içerisinde tartışmalara neden olduğu belirtiliyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARABatı ilerinde yerel seçimlere hazırlanan HDP’nin Olağanüstü 1. Büyük Kongresi’nin ardından gözler parti yönetimine çevrildi. Her iki eşbaşkanın BDP kökenli olmasının, parti içerisinde tartışmalara neden olduğu öğrenildi. Bir başka rahatsızlık konusu ise “ Türkiye partisi” olma iddiasıyla yola çıkan HDP’nin yönetiminde emek kesiminin temsil edilmemesi.

HDP’nin 1. Olağanüstü Kongresi’nde tek liste ile girilen seçim sonrası partinin yeni yönetimi belli oldu. Siyasi Partiler Yasasında “eşbaşkanlık” sistemi tanımlanmadığı için HDP Genel Başkanlığa İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel seçildi. Tuncel’in Genel Başkan olarak listeye girmesine kongre devam ederken karar verildiği öğrenildi. Ancak Tuncel ile birlikte Ertuğrul Kürkçü eşbaşkanlık sistemine göre partiyi yönetecek.


EŞBAŞKAN İTİRAZI
Parti eşbaşkanlarının BDP kökenli olmasının parti içinde tartışmalara neden olduğu öğrenildi. Haftaiçi İstanbul’da gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) listesinin belirleneceği Kongre yürütme toplantısında, bileşenlerden iki eşbaşkanın BDP kökenli olmasına itirazlar geldiği öğrenildi. Yaşanan tartışma sonrası Tuncel ve Kürkçü’nün eşbaşkan olmasına karar verildi. Ancak eşbaşkan seçimi Kürkçü’nün hastaneden taburcu olmasının ardından gerçekleştirilecek PM toplantısında kesinlik kazanacak.


80 KİŞİLİK LİSTE
HDP yönetiminin yeniden belirleneceği 1. Olağanüstü Büyük Kongre öncesi başlayan PM listesi tartışmaları, kongrede konuşmalar sürerken de devam etti. Salonda Kongre sürerken, bir odada toplanan temsilciler listeyi oluşturmak için çalışmalarını sürdürdü. Tartışmanın uzaması üzerine 60 olarak belirlenen PM üye sayısı, Genel Başkan ile birlikte 80’e çıkartıldı. Akşam üzeri açıklanabilen liste, 74 delegenin oyuyla resmileşti.


EMEK KESİMİ MUTSUZ
Daha önce sürpriz isimlerin yer alacağı söylenen 80 kişilik PM’de HDP bileşenlerinin temsiline önem verildi. Ancak, emek kesiminden sendika veya işçi temsilcisine yer verilmemesi mutsuzluğa neden oldu. Listeye sadece EMEP’in önerisi üzerine eski sendikacı Gürsel Şenşafak girebildi. Halkların Demokratik Kongresi Meclisinde yer alan Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, HDP yönetiminde yer bulamadı.


RENKLİ LİSTE
LGBTİ üç temsilciyle parti yönetiminde yer alırken, bu örgüt adına Esmeray, Remzi Altınpalot ve Cihan Erdal PM’ye girdi. Ayhan Bilgen, Ferhat Tunç, Karabet Paylan, Gencay Gürsoy, CHP eski milletvekili Salman Kaya, Ermeni Yazar Mıgırdıç Margosyan, Erol Katırcıoğlu, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, İslami kesimi temsilen Hüda Kaya, Gezi direnişi tutuklusu Alp Altınörs PM’ye giren diğer isimler oldu. Ankara’nın Mamak İlçesi General Zeki Doğan Mahallesi’nin kadın muhtarı Nurhayak Farimaz’da listede yer aldı. Alevi kesimi temsilen Müslüm Doğan PM listesine girerken Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ile Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu Danışma Kurulu’nda yer aldı.


BDP EŞBAŞKANLARI HDP LİSTESİNDE
HDP Danışma Kurulu listesinde, PM’ye göre daha renkli isimler dikkat çekti. BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Selahattin Demirtaş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da yer aldığı HDP Danışma Kurulu’nda ise Vedat Türkali, Yıldırım Türker, Ali Topuz ve Pınar Öğünç de bulunuyor. DEP eski Milletvekili Orhan Doğan’ın kızı Ayşegül Doğan ile piyanist Fazıl Say’ın babası Ahmet Say, KESK Başkanı Lami Özgen, TİHV Başkanı Metin Bakkalcı HDP Danışma Kurulu’nda yer adı. Danışma Kurulu, fiili bir yapılanma olduğu için BDP ve EMEP yöneticilerinin burada yer almasının önünde yasal bir engel olmadığı öğrenildi.


SEÇİM CEPHESİ GİBİ
EMEP, SDP ve BDP gibi partilerin HDP çatısı altında birleşmesine rağmen kendilerini feshetmeyecekleri öğrenildi. Bu durum kafa karışıklığına neden oldu. Edinilen bilgiye göre HDP’de temsil edilen siyasi partiler, kendi ideolojik çalışmalarını sürdürecek, kendilerine üye yazabilecek. Ancak bu partiler seçimlere HDP adı altında girecek. HDP, bir nevi seçim partisi olarak görev yapacak.