Taş ailesi kızları için 'töre' kararı almış

Hülya Taş ile Ömer Karaboğa, beş gün önce eski Rum evlerinden kurulu Balat semtindeki Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi'nin önünde vurularak öldürüldü.

İSTANBUL - Hülya Taş ile Ömer Karaboğa, beş gün önce eski Rum evlerinden kurulu Balat semtindeki Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi'nin önünde vurularak öldürüldü. Ömer'in İstanbul'da yakını yoktu. Hülya ise bir 'töre cinayeti'nin sahipsizliğindeydi. Onların hikâyesini katilleri yani Hülya'nın ailesi işlerine geldiği gibi anlattı.
Ancak sorguda Hülya'nın 17 yaşındaki kardeşi G. T., yalan söyleyemedi: "Ailemiz toplandı öldürülmesine karar verdi. İş abime verildi. Bana verilseydi, ben de yapardım."
Hülya Taş, Fatih Kız Lisesi 3. sınıf öğrencisiydi. Ailesi, Balat'ta yaşayanların çoğunluğu gibi yıllar önce Doğu'dan göç etmiş, eski, bakımsız Rum evlerine yerleşmişti. Batmanlı Hülya bir süre önce okulunun çıkışında bekleyen Ağrılı 19 yaşındaki Ömer Karaboğa ile tanıştı. Bir gün Hülya'nın akrabaları onları yan yana gördü. Laf kısa sürede yayıldı. Babası ve ağabeyi onu dövdü. Şiddete dayanamayan Hülya, Ömer'in yanına kaçtı. İki gün bir arkadaşlarının evinde kaldılar, Hülya daha sonra evine geri döndü. O kilitli bir odada tutulurken 'aile meclisi' toplandı. Hülya'nın amcası Şemsettin ile oğlu Bayram, evlerinin kapısını çaldı. İzmir'den dayısı Hüseyin Kapuci geldi. Anne Rabia Taş'ın da bulunduğu evde genç kız ile sevgilisinin öldürülmesine karar verildi. Cinayeti de ağabey Okan Taş'ın yapması istendi.
Pusu kurdular
Okan Taş, Hülya'ya Ömer'i çağırmasını söyledi. Kilisenin önünde buluştukları sırada üzerlerine kurşun yağdı. Kaçmaya çalışan Okan'ı yakalayan polis, olay yerinde iki silah buldu.
İkinci bir kişinin de ateş açtığı ihtimali araştırılmaya başladı.
Polis, Hülya'nın annesi, babası, dayısı, amcası, amcasının oğlu ve dayısını gözaltına aldı. Okan Taş ve aile üyeleri, daha önce kararlaştırdıkları ifadeleri verdi. Onların senaryosuna göre; Ömer, Hülya ile evleneceğine söz vermiş ama kızı istemeye gelmemişti. Buna sinirlenen abisi, sevgilileri öldürmüştü. Aile fertlerine 130 soru soruldu ve çelişkileri tespit edildi. İtiraf Hülya'nın 17 yaşındaki kardeşi G. T'den geldi. Katil zanlısı Okan Taş'sa ifadesinde, "Ömer'i öldürsem kardeşim bunalıma girecek belki de evden kaçarak kötü yola düşecekti. Kardeşim her gün acı çekeceğine ben acıyı ömrüm boyunca çekerim" dedi. Taş ailesinden yedi kişi, "Planlayarak, tasarlayarak kasten birden fazla adam öldürmek" suçundan tutuklandı.