'Taş atan çocuklar' AB gündeminde

'Taş atan çocuklar' AB gündeminde
'Taş atan çocuklar' AB gündeminde
Kamuoyunda 'taş atan çocuklar' olarak bilinen ve halen yargılanan çocukların durumunı Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn incelemeye aldı

İSTANBUL – Kamuoyunda “taş atan çocuklar” olarak bilinen ve Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılanan çocukların durumuyla ilgili olarak Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in “çocuk hakları ihlallerini mercek altına aldığı” öğrenildi. Çocukların durumuyla ilgili kamuoyu yaratmaya çalışan Çocuklar için Adalet Çağırıcıları’nın girişimiyle Amnesty International (Af Örgütü) duruşmalara temsilci gönderme kararı aldı. Hollanda Sosyalist Partisi Milletvekili Harry Van Bommel de Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagena’a Türkiye’deki TMK mağduru çocuklar için 5 maddelik soru önergesi verdi.


Çocuklar İçin Adalet Çağırıcıları grubundan Mehmet Atak’ın AKnews’e verdiği bilgiye göre, TMK mağduru çocukların durumu dünya gündemine taşınıyor. Bu kapsamda, en önemli gelişmelerden biri Olli Rehn’in gruba yazdığı mektup. Atak, Avrupa Konseyi Başkanı Benita Ferrero-Waldner ile yazıştıklarını, Waldner’in Çocuklar İçin Adalet Çağırıcıları grubuna resmi bir mektup yazdığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Waldner, mektubunda TMK mağduru çocukları gündemine aldığını ve bir mektup yazarak Avrupa Konseyi Türkiye Sorumlusu Olli Rehn’in dikkatini konuya çektiğini bildirdi. Olli Rehn ise Çocuklar İçin Adalet Çağırıcıları’na yazdığı mektubunda Türkiye’deki çocukların normal mahkemelerde yargılanmasını ve Türkiye’deki çocuk hakkı ihlallerini mercek altına aldıklarını bildirdi.”
Atak, Alman, Fransız ve Avrupa Yeşiller’inin de Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sadullah Ergin ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a çocukların durumuyla ilgili mektup göndereceklerini belirterek, “Uluslar arası Af Örgütü’yle görüştük. Avrupa ve Orta Asya Koordinatörü Sabine Zwiers (Hollanda) ve Türkiye Koordinatörü Andrew Gardner (İngiltere) TMK mağduru çocukların duruşmasına gözlemci gönderecekler” dedi.


Çocuklarla ilgili bir diğer gelişme ise Hollanda Parlamentosu’nda yaşandı. Hollanda Sosyalist Partisi Milletvekili Harry Van Bommel’in, Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagena’a TMK mağduru çocuklar hakkında 5 maddelik bir soru önergesi verdiğini belirten Atak, “TMK mağduru çocuklar böylece Hollanda Parlamentosu’na girdi. Farklı ülkelerden pek çok milletvekiline de mektuplar gönderdik. Yakında TMK mağduru çocuklar, dünyanın dört bir yanındaki parlamentolarda söz konusu olacak” diye konuştu.
Atak’ın verdiği bilgilere göre, İsveç Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Anne Ludvingsson, kasım ayında İsveç Parlamentosu İnsan Hakları Destekleme Heyeti’yle birlikte Çocuklar İçin Adalet Çağırıcıları Grubu ve TMK mağduru çocukları ziyarete gelecek.


Atak ayrıca, Avrupa Parlamenterleri Fransız Alain Lipiet ve Alman Ska Keller’in de çocukların durumunu hem kendi ülkelerinde hem de Avrupa Parlamentosu’nda gündeme getirmek için çalıştıklarını söyledi.


Asıl hedeflerinin Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye yönelik TMK mağduru çocuklarla ilgili bir tavsiye kararı çıkarttırmak olduğunu kaydeden Atak, ayrıca BM Adalet Komisyonu’nun da konuya dikkatini çekmek istediklerini bildirdi.