Taş atan çocuklar bu kez beraat etti

Şırnak'ta geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'a gelişini protesto etmek için düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerine taş attıkları iddiasıyla tutuklu yargılanan Agit Ertak ve İsmail Sakur beraat etti.CEM EMİR

Şırnak’ta geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Güneydoğu gezisini protesto etmek için düzenlenen izinsiz gösteriye katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan, Şırnak eski Belediye Başkanı Ahmet Ertak’ın 18 yaşındaki oğlu Agit Ertak ve 17 yaşındaki İ.S’nin, ‘terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçlamasıyla beş yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davaya dünkü duruşmayla devam edildi.
Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Agit Ertak ve İ.S. ile avukatları hazır bulundu. Esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayan savcı, sanıkların terör örgütü üyesi olmak ve örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

‘Gösteriye katılmadık’ dediler
Sanıklar ise izinsiz gösterilere katılmadıklarını belirterek, beraatlarını ve tahliyelerini talep ettiler. Sanık avukatları da müvekkilleri hakkındaki suçlamalara ilişkin yeterli kadar delilin bulunmadığını belirterek, beraat talebinde bulundular.
Savunmaların ardandan mahkeme heyeti, sanıklar Ertak ve İ.S.’nin, yöneltilen suçu işlendiğine dair sabit delillerin olmadığını değerlendirerek oyçokluğuyla beraat karar verdi. İki sanık hakkındaki beraat karınana mahkeme başkanı şerh koydu.