'Taş atan çocuklara adalet' için CHP ve AKP söz verdi

ANKARA - ‘Çocuklar İçin Adalet Girişimi’ üyeleri, izinsiz gösterilere katıldığı gerekçesiyle Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılanan çocuklar için Meclis’te destek arayışına çıktı.
Diyarbakır Barosu, İHD, Mazlum Der, Tabip Odası Diyarbakır şubelerinden temsilcilerin yer aldığı ‘Çocuklar İçin Adalet Girişimi’ TBMM’de AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ve DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak ile Meclis Çocuk Haklarını İzleme Komisyonu Başkanı AKP’li Cevdet Erdöl’ü ziyaret etti. İzinsiz gösterilerde yakalanarak tutuklanan ve haklarında ağır ceza istenen çocuklarla ilgili siyasilerden destek isteyen heyet, bu çocukların TMK kapsamında yargılanmaması gerektiğini dile getirdi. MHP, programın yoğun olduğu gerekçesiyle gruba randevu vermedi. 
Ergün, Erdöl ve Okay, çocukların TMK kapsamında yargılanmasının kamu vicdanını incittiğini belirterek, konuyu Meclis gündemine getireceklerini kaydetti. DTP’li Gülten Kışanak ise, heyeti kabulünde, gösterilerde çocukların yer almaması için kendilerinin de mücadele ettiğini anlattı. Diyarbakır İnsan Hakları Derneği Şube Başkanı Muammer Erbey, bir basın açıklaması yaparak, toplumsal olaylarda çocuklara müdahale edecek polislerin çocuk şube müdürlüğüne bağlı birimlerden seçilmesini istedi ve “Çocukların ağır ceza istemiyle yargılanmasının önüne geçilecek yasal düzenlemeler yapılmalı” dedi. (Radikal)