@ismailsaymaz

Taş atan çocuklara hapis, İHD'ye dava!

Adana'da polise taş atan dört çocuğa toplam 17.5 yıl hapis verildi. Kentte ceza alan çocuk sayısı 84, toplam hapis cezası miktarı ise 400 yıl 6 aya ulaştı
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Adana’da dört çocuğa ‘örgüt adına suç işlemek ve örgüt propagandası’ suçlamasıyla toplam 17 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Kentte ceza alan çocuk sayısı 84’e çıktı. Bu arada, Adanalı Kürt çocuklarla ilgili hukuksal süreci adım adım takip eden İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Ethem Açıkalın’a, Roj TV’de çocuklara yönelik tutumlarla ilgili açıklamalarından ötürü ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten dava açıldı.
Ceyhan Belediye Evleri Mahallesi’nde 15 Şubat 2007’de yapılan izinsiz gösteride Abdullah Öcalan ve PKK lehine slogan ve polise taş attıkları iddiasıyla dört çocuk hakkında ‘örgüt adına suç işlemek ve örgüt propagandası’ndan açılan dava sonuçlandı. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen duruşmada, 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Ancak yaşları göz önünde bulundurulup cezada indirime gidildi. Sonuçta H.A. A.Ö. M.Z ve İ.Y.’ye 4’er yıl 8’er ay, İ.Y.’ye ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
Kentte, ağır ceza mahkemelerinde yargılanıp ceza alan çocuk sayısı 84’e, verilen toplam ceza miktarıysa 400 yıl 6 aya ulaştı.
Bu arada, Adana’da çocuklara yönelik ihlalleri adım adım izleyip raporlaştıran ve gündeme taşıyan İHD Şube Başkanı Ethem Açıkalın’a ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ten dava açıldı.
Kentte geçen yıl çok sayıda çocuğun yasadışı gösterilere katılması ve polislerin sert müdahaleleri üzerine Vali İlhan Atış, ‘önlem’ olarak, çocukların ebeveynlerinin yeşil kartlarını iptal etmeyi önermişti. Tepki çeken bu sözler üzerine Açıkalın, 29 Ekim 2008’de Roj TV’de yayımlanan bir programa telefonla bağlanıp Vali İlhan Atış’ı eleştirmişti. Açıkalın’ın konuşması sonrasında önce ‘PKK propagandası’ndan soruşturma başlatıldı. Ancak bu soruşturma takipsizlikle sonuçlanınca bu kez de ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten Açıkalın’a dava açıldı. İlk duruşma, 17 Ekim 2009’da görülecek.