Taş atan çocuklara 'teknik' fren

Meclis'te 10 Aralık'ta ele alınması beklenen 'taş atan çocuklar tasarısı'nın görüşülmesi araya giren Çek Yasası nedeniyle ertelendi. Bakan Atalay 'Erteleme tamamen teknik, tasarı görüşülecek' dedi

ANKARA - Demokratik açılım sürecinin ilk yasal düzenlemesi olarak nitelenen ‘taş atan çocuklar’la ilgili tasarıda AKP, sokak gösterileri ve Öcalan’a yeniden yargılama yolunun açılacağına ilişkin tartışmalar üzerine geri adım attı. Tasarının, Meclis’teki görüşmeleri bilinmeyen bir tarihe ertelendi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, görüşmelerin erteleme sebebini ‘teknik nedenler’ olarak açıklarken, tasarının gündemden çıkarılmasının söz konusu olmadığını söyledi. 

Resmi gerekçe: Çek Tasarısı
TBMM Adalet Komisyonu’nda ‘taş atan çocuklarla’ ilgili düzenlemeyi de içeren Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) ve bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun tasarının 10 Aralık’ta yapılması planlanan görüşmeleri iptal edildi.  Komisyon Başkanı AKP’li Ahmet İyimaya, erteleme gerekçesini Çek Yasa Tasarısı’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine bağladı. Çek Tasarısı’nın muhalefet şerhi yazımı, basımı ve dağıtımının zaman alması nedeniyle 10 Aralık perşembe günü Genel Kurul’da görüşülebileceğini anlatan İyimaya, “Hem Genel Kurul’da hem Adalet Komisyonu’nda nasıl olacağım? Tamamen teknik imkânsızlıktan kaynaklandı. Hükümetin talimatı olmadı. Benim irademle sokak gösterileri arasında ilgi yok. Ancak o duruma uygun düşmüşse bilemem” diye konuştu. İyimaya, tasarının ne zaman görüşüleceğine ilişkin de “Önümüzdeki yıla kaldı gibi” dedi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise Bakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorusuna “Aldığım bilgiye göre teknik bir sebepten dolayı ertelenmiş oldu. O bizim önemli bir tasarımızdır. Adalet Komisyonu bildiğim kadarıyla perşembe günü gündemine alacaktı. O mutlaka görüşülecektir. Muhalefetten sanki, gündemden çıkarılıyor gibi bir açıklama geldi. Böyle birşey söz konusu değil” karşılığını verdi.
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da tasarının görüşmelerinin gündemin yoğunluğu nedeniyle sonraya kaldığını kaydetti. Bozdağ, şöyle konuştu:
“Ne zaman görüşüleceği belli değil. Çünkü 14 Aralık’tan itibaren bütçe görüşmeleri başlayacak. Açılımın ilk tasarısıydı. Açılım devam ediyor. Askıya alınması söz konusu değil. Türkiye’nin hayrına olacak konularda adım atılmaya devam edilecek. Tasarı, Çek Yasa Tasarısı’nın görüşmeleri nedeniyle önümüzdeki günlerde görüşülecek.” 

CHP: İsabetli olmuştur
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ise tasarının Meclis’in gündemine 10 Kasım’da geldiğini ve Abdullah Öcalan ile bazı terör örgütü mensuplarının yeniden yargılanmasına zemin yaratarak örtülü af amacı taşıdığını daha önce de dile getirdiklerini söyledi. Okay, “Sen taş atan çocuklar tasarısı diyeceksin arkasına yeniden yargılamayı saklayacaksın ve kamuoyunun gündeminde de taş atan çocukları öne çıkaracaksın. Geri çekilmesi isabetli olmuştur. Ama  açılımın tek somut göstergesi olan tasarı da geri çekilerek, açılımın nasıl bir fiyasko olduğu ortaya çıkmıştır. Açılım adına yola çıkanlar, Türkiye’yi yeniden kardeş kavgasına sürüklemişlerdir ve neticede bu açılım artık sonuçlanmıştır, sonlanmıştır diyebiliriz.” (Radikal)