Taş atan gence 19 yıl isteniyor

Taş atan gence 19 yıl isteniyor
Taş atan gence 19 yıl isteniyor
Van'da DBP'li İpekyolu Belediyesi tarafından düzenlenen konserden sonra çıkan olaylarda, polise taş attığı iddiasıyla tutuklanan S.G. hakkında 19 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

RADİKAL - Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 2014'te çıkarıldığı mahkemece tuklanan S.G. hakkında başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame tamamlandı. Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 7 sayfalık iddinamede sanık S.G'ye 'Kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme ve terör örgütüne üye olmak' suçlarından 10-19 yıl hapis cezası istendi.

İddianamede, "Cumhuriyet'in niteliklerini, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devleti ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini bozmak amacıyla kurulan terör örgütü PKK'nın bu amaçlarını gerçekleştirmek için baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemlerini kullandığı" ifade edildi. 

İddianamede, ayrıca sanık S.G.'nin bir grubun direktifiyle taş attığı yönündeki ifadesi de yer alırken, PKK'nın zaman içinde farklı başlıklar altında düzenlediği etkinliklerle eylemselliğini devam ettirdiği belirtildi.
DHA-Osman BEKLEYEN