@ismailsaymaz

Taş atanların arasındaydın

Taş atanların arasındaydın
Taş atanların arasındaydın

Gösterilerde şiddete karışmayanlara da örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına hareket ettikleri gerekçesiyle hapis cezaları çıkıyor.

İdil'de olaylı basın açıklamasına katılan 15 kişiye 'bizzat taş atmasalar da taş atan grupta bulundukları' için 'örgüt adına hareket'ten üçer yıl ceza çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

‘Şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde’ olmadığı sürece kişilere ‘örgüt üyeliği’ suçundan ceza verilmemesini öngören ‘4. Yargı Paketi’, Diyarbakır’da mahkeme duvarına çarptı. İdil’de geçen yıl bir eylemde gözaltına alınan 15 kişi, ‘bizzat atmış olmasalar da taş atan grupta yer aldıkları’ için ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına hareket ettikleri’ gerekçesiyle üçer yıl birer ay 15’er gün cezaya çarptırıldı.
Abdullah Öcalan’ın yakalandığı 15 Şubat’ın yıldönümünde tüm Türkiye ’de olduğu gibi, geçen yıl Şırnak’ın İdil ilçesinde de gösteri düzenlendi. Yaklaşık 150 kişilik grup yürürken bazıları yüzüne puşi takıp Öcalan lehine slogan attı. ‘İmralı tecridini kıracağız, siyasi ve askeri operasyonları durduracağız’ yazılı pankartlarla yürüyen gruptan bazıları polise taş attı. Basın açıklamasından sonra yolu kapattıkları iddia edilen grubu polis dağıttı.
Gösteriden sonra 15 kişiye ‘terör örgütü üyeliği, terör örgütü propagandası, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla dava açıldı. İddianamede bu kişilerin, ‘ PKK ve Öcalan lehine slogan attıkları, bizzat attıkları tespit edilememekle beraber güvenlik güçlerine karşı taşlı saldırılarda bulunan grup içerisinde yer aldıkları, güvenlik güçlerinin dağılın ihtarına rağmen dağılmayarak grup ile birlikte eylemlerine devam ettikleri’ öne sürüldü.
Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın son duruşması 9 Mayıs’ta görüldü. Avukatlar, “Şiddet içermediği sürece basın açıklamasına katılanlara ceza verilemez. Şüpheliler BDP ’nin yaptığı basın açıklamasına katılıp dağılmışlardır. Daha sonra olay çıkmışsa da müvekkili bağlamaz” diyerek 4. Yargı Paketi kapsamında beraat istedi.
Heyet ise 15 kişinin ‘yasadışı silahlı terör örgütünün çağrısı üzerine olay günü yasadışı terör örgütünün propagandasına dönüşen korsan gösteriye katılarak terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri’ iddiasıyla üçer yıl birer ay 15’er gün hapis cezası verdi. Aynı kişilerin memuriyet, velayet, seçme ve seçilme hakları da ellerinden alındı. ‘Terör örgütü propagandası’ suçundan ise beraat kararı verildi.
Avukat Veysel Vesek, Terörle Mücadele Kanunu’yla yetkili mahkemelerin 4. Yargı Paketi’ni dikkate almadıklarını belirterek, “Yasamanın iradesini tanımıyorlar. Bu bir alışkanlıktır. Basın açıklamasını bile örgüt yapmış varsayıyorlar. Açık kanun maddesini ihlal ediyorlar” dedi. Vesek, diğer ağır ceza mahkemelerinin ise farklı kararlar verdiğini anlattı.