@ismailsaymaz

Taş atanların arasındaydın

Taş atanların arasındaydın
Taş atanların arasındaydın

Gösterilerde şiddete karışmayanlara da örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına hareket ettikleri gerekçesiyle hapis cezaları çıkıyor.

İdil'de olaylı basın açıklamasına katılan 15 kişiye 'bizzat taş atmasalar da taş atan grupta bulundukları' için 'örgüt adına hareket'ten üçer yıl ceza çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

‘Şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde’ olmadığı sürece kişilere ‘örgüt üyeliği’ suçundan ceza verilmemesini öngören ‘4. Yargı Paketi’, Diyarbakır’da mahkeme duvarına çarptı. İdil’de geçen yıl bir eylemde gözaltına alınan 15 kişi, ‘bizzat atmış olmasalar da taş atan grupta yer aldıkları’ için ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına hareket ettikleri’ gerekçesiyle üçer yıl birer ay 15’er gün cezaya çarptırıldı.
Abdullah Öcalan’ın yakalandığı 15 Şubat’ın yıldönümünde tüm Türkiye ’de olduğu gibi, geçen yıl Şırnak’ın İdil ilçesinde de gösteri düzenlendi. Yaklaşık 150 kişilik grup yürürken bazıları yüzüne puşi takıp Öcalan lehine slogan attı. ‘İmralı tecridini kıracağız, siyasi ve askeri operasyonları durduracağız’ yazılı pankartlarla yürüyen gruptan bazıları polise taş attı. Basın açıklamasından sonra yolu kapattıkları iddia edilen grubu polis dağıttı.
Gösteriden sonra 15 kişiye ‘terör örgütü üyeliği, terör örgütü propagandası, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla dava açıldı. İddianamede bu kişilerin, ‘ PKK ve Öcalan lehine slogan attıkları, bizzat attıkları tespit edilememekle beraber güvenlik güçlerine karşı taşlı saldırılarda bulunan grup içerisinde yer aldıkları, güvenlik güçlerinin dağılın ihtarına rağmen dağılmayarak grup ile birlikte eylemlerine devam ettikleri’ öne sürüldü.
Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın son duruşması 9 Mayıs’ta görüldü. Avukatlar, “Şiddet içermediği sürece basın açıklamasına katılanlara ceza verilemez. Şüpheliler BDP ’nin yaptığı basın açıklamasına katılıp dağılmışlardır. Daha sonra olay çıkmışsa da müvekkili bağlamaz” diyerek 4. Yargı Paketi kapsamında beraat istedi.
Heyet ise 15 kişinin ‘yasadışı silahlı terör örgütünün çağrısı üzerine olay günü yasadışı terör örgütünün propagandasına dönüşen korsan gösteriye katılarak terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri’ iddiasıyla üçer yıl birer ay 15’er gün hapis cezası verdi. Aynı kişilerin memuriyet, velayet, seçme ve seçilme hakları da ellerinden alındı. ‘Terör örgütü propagandası’ suçundan ise beraat kararı verildi.
Avukat Veysel Vesek, Terörle Mücadele Kanunu’yla yetkili mahkemelerin 4. Yargı Paketi’ni dikkate almadıklarını belirterek, “Yasamanın iradesini tanımıyorlar. Bu bir alışkanlıktır. Basın açıklamasını bile örgüt yapmış varsayıyorlar. Açık kanun maddesini ihlal ediyorlar” dedi. Vesek, diğer ağır ceza mahkemelerinin ise farklı kararlar verdiğini anlattı.


  http://www.radikal.com.tr/113503311350334

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  acilen gerekli... - Agér

  Polisin, yargının ve bilimum devlet kodamanlarının bir türlü bölge halkına olan öfkeleri dinmiyor. Belki de devletin barış önce kendi vekillerinden başlayarak sırasıyla yargı, mülkü amirler, polis ve devlet memurlarına varıncayaka kadar bir psiko terapi operasyonu gerçekleitirmesi gerekiyor. Ve tedavileri de bu anlayışı aşmış millerlerden olan psikologlardan oluşmalı (ingiliz,ispanyol, ve 70 ler öncesini görmüş amerkalılar vs..) ve karşı taraf için nasıl empati kuracaklarının derslerini görmeliler. yoksa sömürülen ve özgür bir şekilde çalıştırılamayan bu paslanmış beyinlerin düzelmesi çokca zaman alıcak.

  AZİZ NESİN'LİK KARARLAR - m.rozbilen

  Benzer kararları o kadar çok görüyoruz ki artık yadırgamaz olduk.Böyle ucube kararlara alıştırıldık.Kimse de çıkıp ne oluyor diyemiyor.Yasama organı istediği kadar paket çıkarsın.Kimin umurunda?Yargıçlarımız hem taraflı hem keyfi kararlarda ısrar ediyor.Kürtler adeta cezalandırılıyor.Hapishaneler yeterli olsa dışarda hiç bir kürt bırakılmayacak.Zira artık gözünün üstünde kaşın var mazereti ile ceza yağdırıyoruz.Yazık ki ne yazık.Bu kararlar barışa hizmet etmiyor.Adamları daha çok kamçılıyor,adalete olan inancını kökten yıkıyor.

  Barışa giden yol... - karçiçekleri

  Çözüm sürecindeki yol temizliği böyle olur. Yol temizliğinden ziyade bizim beyin ve vicdan temizliğine ihtiyacımız var.

  Katılışım - user1100903

  Yani bizzat katılmamışlarda katılışım olmuş.Yani katılan kişilere katılmışlardır buna katılışım diyoruz.Bu diyalaoglar yılmaz erdoğanın bana bi şeyhler oluyor adlı oyununda geçiyor komedi yani anlayın.