'Taş attım bu bir haktır' diyen serbest

'Taş attım bu bir haktır' diyen serbest
'Taş attım bu bir haktır' diyen serbest
Ankara'da savcıların, Gezi Parkı göstericilerini tutuklatma çabası bir kez daha mahkemeden döndü. Gösterilerde, "Polise taş attım", "Taş atmak haktır" diyen eylemciler bile delil olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Gezi Parkı eylemleri sırasında ölen Ethem Sarısülük için 16 Haziran Pazar günü vurulduğu yer olan Kızılay Meydanı’nda cenaze töreni yapılmak istendi. Ancak törene polisçe izin verilmeyince olaylar çıktı. Çatışmalar nedeniyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Olaylarla ilgili olarak sürdürülen soruşturmada savcılık, aralarında askerlik görevini yapan bir erin de bulunduğu beş şüpheliyi ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘kamu malına zarar verme’ suçundan tutuklama istemiyle Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. 

‘SADECE BİR TAŞ ATTIM’ 

Birliğine katılmak için Ankara’ya gelen ancak olayların içinde kaldığını söyleyen er S. A., hakkındaki suçlamaları reddetti. Şüpheli asker S.A., olaylar sırasında çekilmiş fotoğrafları gösterilince,“Fotoğraflarda elimde görünen iki taştan birini emniyet aracına atmıştım, diğer taşı atmadım” dedi.
Mahmut Kahraman isimli şüpheli de Ethem Sarısülük’ü bizzat tanıdığı için cenaze törenine katılmak için Kızılay’a geldiğini ifade ederek, “O esnada bize gaz sıkıldı, yanımdaki bir kişi de bu gazdan dolayı yaralandı. Cenazenin gelişine izin verilmeyince ben de oradan ayrılmayı düşündüm. Tam o sırada emniyet görevlileri yakaladılar. Herhangi bir şekilde taş atmadım, ayrıca orada taş atılmasının haklı olduğunu düşünüyorum. Orada insanlar perişandı. O tepkinin de taş atmaya sebebiyet verilebileceğini belirtmek isterim” diye konuştu. 

‘DELİL YOK, TUTUKLAYAMAYIZ’
 

Savunmaların ardından bazı şüphelilerin “Polise taş attım ve taş atmak haktır” şeklindeki açıklamalarına rağmen Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi, savcılığın tutuklama istemini reddetti. Mahkeme , ‘kamu malına zarar verme’ suçu için kuvvetli suç şüphesinin bulunmadığına dikkat çekti. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçu yönünde ise suçun ceza süresini göz önünde bulunduran mahkeme, tutuklama talebinin reddine karar verdi. Böylece şüpheliler serbest kaldı. Gezi eylemlerinde 13 şüpheli Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nce, üç kişi de Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nce serbest bırakılmıştı.
Öte yandan Terör Savcılığı’nın sürdürdüğü soruşturmada gözaltına alınan 26 kişi açlık grevine başladı.


  http://www.radikal.com.tr/113835711383578

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hak - HARAYDIN

  dEMOKRASİLERDE HAK VE SORUMLUluklar eşittir. Taş atmak derdini ifade biçimi ise dur ortaya üç kişi de senin kafana taş atsın bakalım aynı şeyi düşünecekmisin?

  bir hukukçu olarak... - bırıncı

  polisin ölçüsüz kuvvet kullanımı, karşıdaki insanları meşru müdafaa durumuna sokar.zira ölçüsüz kuvvet kullanımı suç teşkil etmektedir. bu itibarla, polis, bir vatandaşa karşı ölçüsüz güç kullanırsa, vatandaş da polise karşı taş atabilir. hukukçu olarak kanaatim budur.

  Kürtlerin çocuklarına bile 15 yıl ceza veren yargı. - yilmaz-usb

  Türklerin yetişkinlerine taş attım bu benim bir hakkımdır demesine ragmen serbest bırakılıyor alın size adalet eşitlik.

  Devlet var mı??? Bu gördüğümüz şey Devlet mi??? - blueknife

  Yaptığı bir şeyden dolayı bir başka insanın canına özellikle belirtiyorum "canına" zarar vermiş ve bu tespit edilmiş olanlar dışındaki her kes hemen serbest bırakılmalıdır. Devlet tarafından Terör operasyonu kılıfında hem bir cezalandırma hem de üzerlerinden manüplasyon yapma, psikolojik savaş yürütme amacı güdülen ESP'liler yada başkaca partilerden Sosyalistler hemen serbest bırakılmalıdır. Bu çirkin tezgahlardan vazgeçilmelidir. Ayıptır, zulümdür... Kendi otoriterlikleri, nobranlıkları ve kirli hesapları sonucu meydana çıkmış bir çatışma halinden hesap vermek yerine, ölen ve gözlerini kaybedenlerin hesabını vermek yerine zaten bunlar "terörist" suçlamasıyla umacı, günah keçisi yaratmak çirkinliğidir bu. Hepimiz yüzünüzden maskenizin düştüğünü gördük... Ve altından o bildiğimiz Irkçı-Şöven Kapitalist yerine göre Türk-Sunni-Laikçi yerine göre Türk-Sunni Mezhepçisi Aşiret Devleti çıktı.

  ŞİDDETE TEPKİSİZ KALMAK EŞYANIN TABİATINA AYKIRI - m.rozbilen

  Jop sallayan ve buna maruz kalan kişinin refleksle kendini korumaya çalışması polise mukavemet mi? Polise göre mukavemet.Ne isteniyor? Esas duruşta dur,attığım tokattan sonra öbür yanını dönder.Buna tepkiyi dahi mukavemet sayıp içeri atan yargıçlar yargıç olabilir mi? Jop,tekme,yumruk,sopa,tabanca,gaz ve tazyikli su kullanan güvenlik kuvvetleri suçsuz mu? Onlar hiç mi suç işlemez? Bunlara maruz kalan insanın ne yapmasını beklersiniz? Ankarada bir göstericinin polisin yoğun saldırısına karşı taş atmanın bir hak olduğunu ileri sürmesi savını makul gören mahkemenin savcının tutuklama istemine rağmen serbest bırakması takdire şayandır.Ancak ayni yargıçların güneydoğuda benzer sebeplerle taş atan çocukları yıllarca cezaevinde tutup 10'larca yıl hüküm verdiklerini göz önüne aldığımızda ne denli bir çelişki ve tarafgir olduğumuz anlaşılmaktadır.İnsanların isyanı adaletsizliğedir.Yoğun adaletsizlik gerilen toplumun, nihayetinde büyük patlamaya sebep olacağı bir gerçektir.Görünen köy klavuz istemez.Gelmekte olan tehlikenin ne olduğunu ve nedenini anladığımızda belki bir çözüm yolunu bulmuş oluruz.Hepimize adaletli ve huzurlu günler dileğiyle...

  Haberi yazanların hedefinde taş atanlar var - sks222

  Taş attığını söyleyen de bırakılmı, bile bırakılmış... Çok mu üzüldünüz sayın gazete mensubu ? Ortada devasa bir polis vahşeti varken, polisin müdahele etmediği günlerde ve anlarda kimse kimseye tek taş atmamışken, taş atmanın polisin insaanlık dışı saldırısına karşı olduğu gün be gün ortadayken devlet silahsız halk kitlelerinin üzerine kimyasal silahı abartılı şekilde kullanırken taşları meşru müdafa değil de provakatörlük gibi göstermeye çalışan medya artık teşhir olmuştur. Medya halktan özür dilemek zorundadır. Bu eylemlerde tartışmasız tek büyük provakatör vardır, o da her konuşması ile insanların öfkesini pompalayıp, kışkırtan RTE dir. Eğer Gezi eylemleri ile ilgili bir tutuklama yapılacaksa bir numaralı sanık ta kendisidir. Vali ve emniyet görevlileri, satılmış medya, AKP örgütlülüğündeki yalakalık yarışçıları tutuklandıktan sonra sıra halk tarafındaki insanlara gelebilir.

  ... - myasin

  bu adaleti herkes için sağlayın. cezaevleri taş atan çocuklarla dolup taşmış.