Taş Mektep satıştan döndü

Taş Mektep satıştan döndü
Taş Mektep satıştan döndü

Tirilye Belde Belediyesi nin satışa çıkardığı Taş Mektep, Bursa İl Özel İdaresi nce okul haline getirilecek. Yetkililer tarihi binada inceleme yaptı.

Bursa’da Tirilye Belde Bele-diyesi’nin, onarımına kaynak ayrılamadığı için 3 milyon TL’ye satılığa çıkardığı tarihi Taş Mektep, İl Özel İdaresi tarafından ilkokul yapılacak.
Mudanya’nın 3 bin yıllık tarihe sahip Tirilye beldesinde, 1905 yılında papaz okulu olarak kurulan bina, 1980 yılına kadar ilkokul binası olarak kullanıldı. Tarihi Taş Mektep, belediyenin restorasyon için bütçe bulamaması nedeniyle 3 milyon TL’ye satılığa çıkarıldı. Kıbrıs’ın eski cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un da eğitim gördüğü tarihi bina, Tirilye’de incelemelerde bulunan Bursa İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik tarafından yeniden gündeme alındı.
Maliyeti 5 milyon TL 
Nedim Akdemir, tarihi eserleri açısından Tirilye’nin Hıristiyanlık âlemi için önemli bir yer olduğunu belirten Akdemir, “2014’e kadar Taş Mektep’e de katkıda bulunacağız. Bu yerin eski güzelliğine kavuşturulması için elimizden geleni yapacağız. Tirilye Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında protokol yapılmasını sağlayarak, İl Özel İdaresi olarak yeniden ilkokul yapılması için restorasyona başlayacağız” dedi.