Taş ve sopalar havada uçuştu 14. kez otobüs saldırıya uğradı

Karayolları-Şişli, Yunus Emre-Beyazıt seferini yapan iki İETT otobüsündekiler normal bir yolculuk yapacaklarını sanıyordu. Yolcular, Gaziosmanpaşa'da Karayolları Durağı'nın yanında geçerken kırılan bir cam sesi geldi.

İSTANBUL - Karayolları-Şişli, Yunus Emre-Beyazıt seferini yapan iki İETT otobüsündekiler normal bir yolculuk yapacaklarını sanıyordu. Yolcular, Gaziosmanpaşa'da Karayolları Durağı'nın yanında geçerken kırılan bir cam sesi geldi. İki otobüs 2007'nin başından beri saldırıya uğrayan 13 ve 14. araç oldu.
Karayolları-Şişli seferini yapan 34 EMZ 27 plakalı otobüsün şoförü Kemalettin Öztürk'e göre saldırganların çoğunun yaşı 18'den küçüktü. Öztürk yaşadıklarını şöyle anlattı: "Karayolları durağı yakınına gelince, çoğunluğu yaşı küçük kişilerden oluşan grup iki yerde birden ateş yaktı. Yanan lastikleri yola yuvarladıklarını görünce el frenini çekerek aracı durdurdum. Yapabileceğim başka bir şey yoktu. Kapıları açtım, yolculara 'inin' dedim. Kimisi inip kaçtı, kimisi de yere yattı. Taşlarla sopalarla araca saldırdılar."
Otobüsün bütün camları kırılırken, sürücülerden Öztürk ve bazı yolcular sıçrayan camlar nedeniyle hafif yaralandı. Saldırıda kullanılan taşlar ve kalas parçası otobüsün içinde kaldı. Diğer otobüsün şoförü Nihat Ulusoy da şoför arkadaşı Öztürk'e benzer şeyler söyledi. Onun kullandığı otobüste de bazı yolcular kırık camlar nedeniyle yaralıydı. Sürücüler, ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü.
Gizli kamera yerleştirildi
Kentte son 3.5 ayda 12 otobüsün saldırıya uğraması üzerine İETT, 12 ilçedeki 22 'sorunlu bölgeye' polis eskortuyla otobüs göndermeye başlamıştı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile İETT otobüslerine gizli kamera yerleştirildiği açıklandı ve sivil polisler bazı seferlerde görevlendirildi.
İstanbul'da otobüsler için sorunlu olarak gösterilen bölgeler şöyle: Eyüp (Güzeltepe, Akşemsettin, Çobançeşme), Gaziosmanpaşa, (Yunus Emre, Gazi Mahallesi), Esenler (Turgutreis, Birlik Mahallesi), Kâğıthane (Nurtepe), Okmeydanı (Şark Kahvesi), Küçükçekmece (Şahintepe, Güvercintepe, Tahtakale), Bağcılar (Ateştuğla, Göztepe, Atışalanı), Maltepe (Gülsuyu, Esenkent), Ümraniye (Mustafa Kemal Mahallesi), Üsküdar (Esatpaşa), Pendik (Aydos, Sülüntepe), Sultanbeyli (Gölet bölgesi).