Tasarı geçmesin 2007 yılındayız

Rice'tan Kongre'ye

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Temsilciler Meclisi'ni 'soykırım tasarısı'nı geçirmemesi için yine uyardı: "Bu, demokratik bir müttefikle hayati ilişkileri kötü etkiler. 2007'deyiz, Osmanlı'dan bahsetmiyoruz. Türkiye NATO üyesi ve AB yolunda."

WASHINGTON - Ortadoğu turundaki ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kongre'yi bir kez daha 1915 olaylarını 'Ermeni soykırımı' diye niteleyen tasarıyı geçirmemesi için uyardı.
Rice, Kudüs'te ABC televizyonuna verdiği demeçte ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Nancy Pelosi Dışilişkiler Komisyonu'nda onaylanan tasarıyı Genel Kurul'a getireceğini açıklamasını değerlendirdi. Rice şöyle konuştu: "Umarım, Kongre üyeleri ne yapmakta olduklarına ciddi biçimde bakıp 1915 olaylarıyla ilgili hepimizin paylaştığı hoşnutsuzluklarını ifade etmede, bu tasarının dışında bir yol bulur. Tasarı, İslam âlemi ile dünyanın geri kalanı arasındaki farklılıklar arasında köprü vazifesi gören demokratik bir müttefikle aşırı derecede önemli ilişkiler üzerinde çok olumsuz etki yaratacaktır. 2007'deyiz. Osmanlı İmparatorluğu'ndan bahsetmiyoruz. Türkiye, NATO üyesi, AB'ye üyelik arayışında, insan hakları üzerinde aktif çalışan, terörle savaş ve Irak Afganistan'daki güçlerimizin ihtiyaçları için elzem bir müttefik."
Rice daha önce Pelosi'yi telefonla arayarak uyardığını söyledi.