@ismailsaymaz

Tasarımcı olmaya kararlı

Almanya 2006 Dünya Kupası'nda oynanacak topları çizen 14 yaşındaki Seren Yenilmez, "Bu ilk işimdi, kendimi geliştirip tasarımcı olacağım" dedi. Madenci baba ile ev kadını anne de çok mutlu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ile Adidas firmasının dünya genelinde düzenlediği ve 4 bin ilkokul öğrencisinin katıldığı futbol topu dizaynı yarışmasının galibi Almanya'dan katılan 14 yaşındaki Seren Yenilmez oldu. Seren Yenilmez'in tasarladığı, 2006 Dünya Kupası'nda 'barış' için ağlara gönderilecek top hazır.
FIFA ve Adidas'ın 'Talent 2006: The FIFA World Cup At School' (Yetenek 2006: FIFA Dünya Kupası Okullarda) adıyla ilköğretim düzeyinde düzenlediği yarışmanın amacı, dünya kupasında oynanacak topu öğrencilerin tasarlamasıydı. Yarışmaya Almanya'nın Ahlen kentindeki Bodelshwing adlı ilköğretim okulunun 8. sınıf öğrencileri de katıldı. Bu sınıfın Türkiye kökenli dokuz öğrencisinden biri de Seren Yenilmez'di.
Tasarımcı olmak istiyor
Seren Yenilmez'in adı, birinci olduktan sonra hem okulunda hem Almanya'daki Türkler arasında bilinir olmuş. Yenilmez, bunu hiç beklemiyormuş: "Aslında bu yarışmaya katılırken pek bilgim yoktu. Organizasyonu da bilmiyordum. Bu bilgileri yarışmayı kazandıktan sonra öğrendim. Birinci olduğumu öğrenen öğretmenler ve arkadaşlarım da çok sevindi. Artık okulda biliniyorum. Almanya'daki Türkler de benden bahsediyor. Bu da çok hoşuma gidiyor."
Yenilmez, bugüne kadar müzikle ilgilenmiş. Ancak birincilikle birlikte 'tasarımcı' olmayı kafaya koymuş: "Daha önce çizim yapmıyordum. Bu ilk çizimimdi. Daha fazla yoğunlaşıp kendimi daha geliştireceğim."
Ailesi çok mutlu
Kömür madenlerinde işçi olarak çalışan babası 39 yaşındaki İsmail de, ev hanımı annesi Neşe de, Seren'in katılacağı yarışmaya başta anlam verememiş. Anne Neşe'ye göre bu sıradan bir yarışmaydı: "Bana, 'Bir yarışmaya katılacağız' dedi, izin istedi, verdim. Böyle büyük bir organizasyon olduğunu bilmiyorduk."
Baba İsmail'in görüşü de anneden çok farklı değil: "Okulda yapılan sıradan bir etkinlik diye düşündük. Şimdi çok şaşkın, çok mutluyuz."
Eskişehirli Yenilmez ailesi, Seren'in yanı sıra Ticaret Okulu'nu bitiren kızları Güven ve henüz 6. sınıftaki oğulları Ömer'in de eğitimlerine önem veriyor. Baba İsmail, kızı ile gurur duyuyor. Anne Neşe Yenilmez ise bu sevinçlerinin Türkiye kamuoyunda da paylaşılmasını istiyor.
Ünlü futbolcular peşinde
Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Franz Beckenbauer'ın elinden ödülünü önceki gün alan Yenilmez'in tasarladığı top Almanya'da 9 Haziran 2006'da başlayacak Dünya Kupası süresince yeşil sahalarda ünlü futbolcuların ayaklarıyla temas edecek ve ağlarla buluşacak.


    http://www.radikal.com.tr/7656707656700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.