Taşeron işçilerden maaş tepkisi

Taşeron işçilerden maaş tepkisi
Taşeron işçilerden maaş tepkisi
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın taşeron işçileri, 70 gündür maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle fabrika önünde basın açıklaması yaparak, duruma tepki gösterdi.

EREĞLİ - Zonguldak ’ın Ereğli İlçesi’ndeki Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) taşeron firmada nakliye hizmetini üstlenen işçiler, akşam saatlerinde iş çıkışı fabrika önünde toplandı.

70 gündür ücret alamadıklarını belirten işçiler, alacaklarını isteyince de işveren tarafından işten çıkarılmakla tehdit edildiklerini söyledi. İşçiler adına konuşan 32 yaşındaki Ünal Aktay, son 1.5 yıldır ücretlerini düzenli alamadıklarını söyledi.
Aralık ayı maaşının henüz verilmediğini belirten Aktay, şöyle konuştu:

"Biz bu işe bir son vermek, ücretlerimizin düzenli verilmesi için arkadaşlarla bir toplantı yaptık. Daha sonra da işverenle görüştük. Ancak işveren, yerimize başka personel aldıklarını, bizimle ilgili de daha sonra karar vereceklerini söyledi. Yani bizi işten çıkarmakla tehdit ediyor. Ücretlerimizi istediğimiz için kapının önüne konuluyoruz. Aramızda 6 yıldır çalışan arkadaşlarımız var. Biz hakkımızı, paramızı istiyoruz."

Açıklamanın ardından bir süre daha fabrika önünde bekleyen işçiler, daha sonra polisin de gelmesiyle dağıldı. Taşeron firma yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

DHA - İlhan ÇETİN