Taşeron maden işçileri için Kozlu'da bir ilk

Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Üç yıl önce Kozlu Maden Ocağı’nda sendikalı olduktan sonra topluiş sözleşmesi için mücadeleye başlayan taşeron işçiler muratlarına erdi.

28 Şubat’ta Ankara İş Mahkemesi’nde görülen son duruşmada işveren Star Madencilik feragat dilekçesi verdi ve davadan çekildi. İşçiler adına davayı takip eden ve taşeron işçileri sendikalı yapan Genel Maden İş Sendikası’nın Başkanı Eyüp Alabaş, gerekçeli kararın yazımının ardından Çalışma Bakanlığı’na başvuracaklarını ve yetki tespiti isteyeceklerini söyledi. Alabaş, yetki belgesi alınınca da toplu sözleşme için hazırlıklara başlayacaklarını duyurdu. 210 işçiyi kapsayan davanın asıl önemli yanı Türkiye ’de ilk kez taşeron maden işçilerinin Toplu İş Sözleşme hakkı kazanmaları oldu.Genel Maden İş Sendikası, 2010 yılında Star Madencilik Şirketi’nde çalışan taşeron maden işçileri arasında sendika çalışmalarını başlattı. Ancak şirket işkolu tespiti için Ankara İş Mahkemesi’ne dava açtı. Sendika Ankara İş Mahkemesi’nde görülen işkolu tespitiyle ilgili davayı kazandı. Şirket bunun üzerine Zonguldak iş Mahkemesi’ne yetki tespiti davası açtı. Mahkeme , sendikanın lehine karar verdi. Yargıtay bu kararı davanın Ankara’da açılması gerektiğini söyleyerek Kasım 2012’de bozdu. Şirket Ankara İş Mahkemesi’ne dava açtı.7 Ocak 2013’te ise sekiz işçinin ölümüne yol açan maden kazası meydana geldi. Kazanın ardından işçiler önce taşeron mitingi ardından şubat başında üç günlük grev yaptı. Şirket, bunun üzerine feragat dilekçesi hazırladığını duyurdu ve 28 Şubat tarihinde bunu mahkemeye sundu. Mahkeme de davayı düşürdü.Genel Maden İş Başkanı Eyüp Alabaş Radikal’e yaptığı açıklamada “Taşeron işçilerin ikinci sınıf görüldüğü bir süreçte biz onları örgütledik. Bu sürecin diğer sendikalara taşeron işçileri örgütleme konusunda yeni bir starteji geliştirmeleri için örnek olacağını düşünüyorum” dedi.Taşeron sayısı bilinmiyor
Taşeron işçiler konusunda sağlıklı rakamların bulunmadığını belirten Alabaş, TTK’ya bağlı iki yeraltı işletmesinde üç yüze yakın taşeron işçinin bulunduğunu söyledi. Alabaş, yine TTK’Ya bağlı olarak 300 civarında da yer üstü işçisinin bulunduğunu da hatırlattı. Rödovans yöntemiyle saha alan işletmelerin çalıştırdığı özel sektör işçisi sayısının da beş bini bulduğunu ifade eden Alabaş, asıl sıkıntının özel sektörün asıl işçiden çok taşerona yönelmesi olduğunu da sözlerine ekledi.