Taşeronlu namaz!

Bafra ilçesine bağlı Yenialan Köyü imamı Mustafa Kemal Tozak'ın emlakçılık yaptığı ve namaz kıldırmaları için
iki köylüye her ay 70'er milyon lira ödediği ortaya çıktı.
Haber: HASAN DAVRAN / Arşivi

SAMSUN - Bafra ilçesine bağlı Yenialan Köyü imamı Mustafa Kemal Tozak'ın emlakçılık yaptığı ve namaz kıldırmaları için
iki köylüye her ay 70'er milyon lira ödediği ortaya çıktı. Sık sık sağlık raporu alarak görevini yapmadığı da tespit edilen Tozak hakkında soruşturma açıldı.
Samsun il merkezinde görev yaparken daha önce hakkında soruşturma açılan imam Mustafa Kemal Tozak, daha sonra Bafra ilçesine 90 kilometre uzaklıktaki, 45 haneli Yenialan Köyü'ne atandı. Ancak kadrolu imam Tozak'ın sık sık Samsun Devlet Hastanesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden rapor alarak görev yerine gitmediği belirlendi.
Emrinde iki kişi vardı
İmam Tozak'ın, görevli olduğu dönemlerde aynı köyde oturan Cafer Arslan'a altı ay, Ali Arslan'a da üç ay boyunca, aylık 70 milyon lira karşılığında ezan okutup cemaate namaz kıldırttığı ortaya çıktı. Tozak'ın imamlık yerine Samsun'da emlakçılık yaptığı da belirlendi. Yenialan Köyü Muhtarı Sefer Kaşıkçı, Kemal Tozak'ın, 16 aylık görev süresi içinde sadece bir ay köyde imamlık yaptığını söyledi.
Samsun Müftü Yardımcısı Hasan Gürer, imam Mustafa Kemal Tozak hakkında soruşturma açıldığını belirtti. Bafra Müftüsü Dursun Ali Şeker kendilerinin de soruşturma açtıklarını söyledi. Şeker, "İmam 16 aylık görev süresi içinde altı ay rapor almış. Diğer günlerde de görev yerine gitmemiş. Ancak mevzuata uygun raporlar getiriyor. Gerçekten hasta olup olmadığını bilmiyoruz" diye konuştu.
Tozak ise ortadan kayboldu.