Tasfiye edilen polislerden yeni hamle

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasından sonra görevden alınan emniyet mensupları yargıya gidiyor.

Radikal.com.tr - 24 kişinin tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde başlatılan büyük tasfiye devam ediyor. Soruşturmanın hemen ardından Hüseyin Çapkın dahil olmak üzere 38 müdürü görevden alınan İstanbul Emniyeti’nde dün de rüşvet operasyonunda görev aldığı belirtilen yaklaşık 400 polis memurunun görev yerleri değiştirilmeye başlandı.Görevden alınan emniyet mensupları dava açmaya hazırlanıyor.

Zaman Gazetesi'ndeki habere göre, 17 Aralık’ta yapılan operasyona organize, narkotik, kaçakçılık ile mali suçlarla mücadele şube müdürlüklerinde görev yapan polisler katıldı. Söz konusu polislere, görev yeri değişiklikleri bildirilmeye başlandı. Yaklaşık 400 polis, karakollara ve Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün emrine verildi. Bu memurların yerlerine ise ilçelerde görev yapan meslektaşları atandı. Söz konusu değişikliğin Personel Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Kaçakçılık birimlerinde sınırlı sayıda polisin kaldığı, bu memurların da idari bürolarda çalıştıkları belirtiliyor. Şubelerde dinlemeleri yapan teknik bürolarda çalışan bütün memurlar da geçtiğimiz günlerde karakollarda görevlendirilmişti.

İKİ İSTİHBARAT MÜDÜRÜ DE GÖREVDEN ALINDI
İstihbarat Şube Müdürlükleri’ndeki tasfiyeler de devam ediyor. 6 ay önce göreve getirilen Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Cihangir Ulusoy görevinden alındı. İstanbul merkezli yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından Ankara Emniyeti’nde Ulusoy’la birlikte görevden alınan müdür sayısı 26 oldu. Aydın Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Ömür Candemir’in de görev yeri Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen talimatla değişti.

GÖREVDEN ALINAN POLİSLER YARGIYA GİDİYOR

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasından sonra görevden alınan emniyet mensupları dava açmaya hazırlanıyor. Haklarındaki işlemin yetki, sebep ve maksat açısından hukuksuz olduğunu belirten emniyetçiler, görevden alınmalarıyla ilgili işlemin iptali için hafta başında idare mahkemelerine başvuracak.