Taşınan kurtulur

İstanbul Alibeyköy'de su baskınına rağmen birçok kişi evini terk etmek istemiyor. 1997 felaketinden sonra mülklerini belediye konutlarıyla takas edenlerse bir hayli memnun.

İSTANBUL - Alibeyköy'de sel baskınına uğrayan dere yatağındaki ev sahipleri, belediyenin kamulaştırma karşılığı para ya da konut önerisine sıcak bakmıyor. 1997'de yaşanan sel baskınından sonra evleri karşılığında toplu konutlara taşınan selzedelerse, eski günlerini hatırlamak istemiyor.
Birkaç gün önceki sel baskını, yine dere yataklarındaki kaçak yapılaşmayı ve istimlak sorununu gündeme getirdi. Ancak bu kez, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dere yataklarındaki riskli evleri
kamulaştırmakta kararlı. Dere yataklarındaki evlerin, vatandaşla uzlaşılarak kamulaştırılacağını açıklayan Topbaş, Alibeyköy'de bu şekilde 170 ev bulunduğunu söyledi. Kamulaştırma, evin bedelini ödeme ya da takas şeklinde yapılacak.
1997'de uygulandı
Benzer bir uygulama, 1997'de yaşanan sel baskınından sonra uygulanmıştı. O zaman takas yapanların kârlı çıktığını belirten Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, "1997'de de Alibeyköy deresi sel nedeniyse taşmış ve dere yatağındaki evler su altında kalmıştı. Burada oturan vatandaşlara takas yöntemiyle ev verdik. Merkez Mahallesi'ndeki Bozkurt Sokağı'nın tamamını kaldırarak, büyükşehir belediyesinin tahsis ettiği toplu konutlara taşıdık" dedi.
Genç, son yağışta evi sel altında kalanlar için de, büyükşehir belediyesinin Güzeltepe'de yapılmış 400 konutluk alanın kamulaştırmada kullanılabileceğini söyledi.
Zarar etme korkusu
Kamulaştırmanın detayı henüz belli değil ama Alibeyköy Deresi çevresinde oturan ve evleri sular altında kalanların büyük bölümü başka yere taşınmaya sıcak bakmıyor. Vatandaşlar, "30-40 yıldır burada yaşıyoruz. Başka yere taşınmak yerine bölgenin altyapısı düzeltilsin, evimizde kalalım" diyor.
Bölgede, Hazine arazisi üzerinde tapusuz ama 1980'de dağıtılan gecekondu tahsis belgeli üç daireli ev sahiplerinin kamulaştırma sonrasında ne alacağı henüz belli değil. İki, üç daireli binalarının yerine tek daire verilmesiyle zarara uğramaktan çekinenler, kamulaştırmaya sıcak bakmıyor.
Leylak Sokak'ta oturan ve evi su altında kalan Muharrem Eser, "Yeni bir ev veya bedel değil, hizmet istiyoruz. Son ev kalana kadar burada oturmaya devam edeceğim" derken, 20 yıldır bölgede oturduğunu böyleyen Mehmet
Alıcı, "Bu dere daha önce hiç taşmadı. Ne zaman ıslah çalışması yaptılar, sonrasında taşmaya başladı. Demek ki sistem yanlış, kamulaştırma yerine kusurlu iş düzeltilsin" uyarısında bulundu.
'Taşındık, rahatız'
1997'de Bozkurt Sokak'taki evini sel basan, kamulaştırma sonucu Akşemsettin Mahallesi'ndeki toplu konutlara taşınan Taylan Gülen ise, 30 yıl süreyle yaşadığı semti terk etmiş olmasına rağmen pişman değil: "Orada iki dairemiz vardı. Metrekare hesabı yapıldı ve karşılığında bir daire ücretsiz, bir daire farkı ödenerek bize verildi. Taşındığımıza memnunuz. Demiryollarından emekli oldum ve 30 yıl Bozkurt Sokak'ta oturdum. Ama şu anda burada oturmaktan pişman değilim, zararlı çıkmadık."
Pendiye Tunaboy da, "Biz de bıkmıştık. Bütün eşyalarımızı attık ve buraya taşındık. Üstüne 330 milyon lira verdik, taksitle aldık. Orada otursaydık, şimdi bizi de su basmıştı" derken, Berrin Görücü, "Orada evimi iki kere su basmıştı. Şimdiki evim biraz pazara uzak ama rahatız. İki balkonum var, mutfağım geniş" diye memnuniyetini dile getirdi.