Taşınmaya fırsat bulamadılar

Taşınmaya fırsat bulamadılar
Taşınmaya fırsat bulamadılar
Hamide Özyapı ve 4 çocuğu kaçak bağlanan şofbenden sızan gazdan zehirlenerek öldü. Ailenin evden taşınmaya hazırlandığı öğrenildi.

RADİKAL İSTANBUL - Gaziosmanpaşa’da anne Hamide ve 4 çocuğu doğalgazdan zehirlenip öldüler. Evde inceleme yapan İGDAŞ zehirlenmenin kaçak bağlanan şofbenden kaynaklandığını açıkladı. Anne ve çocukları bugün Bartın’da toprağa verilecek. Gaziosmanpaşa ilçesi Şemsipaşa Mahallesi 34. Sokak’taki evine akşam dönen baba Hüseyin Özyapı evinin zilini çaldı. Kapıyı açan olmayınca anahtarla kapıyı açıp içeri girdi. Eşi Hamide’yi banyoda, çocuklarını ise odalarında baygın halde buldu. Eşini ve 4 çocuğunu komşuların araçlarıyla hastaneye kaldırdı. Tüm müdahalelere rağmen konfeyksiyon işçisi 34 yaşındaki anne Hamide ile konfeksiyonda çalışan 16 yaşındaki kızı Gülay, diğer çocukları ortaokul öğrencisi 13 yaşındaki Güliz ile ilkokul öğrencileri 11 yaşındaki Kamil ve 9 yaşındaki Yusuf Özyapı kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Özyapı ailesinin, evdeki rutubetten şikâyetçi olduğu ve yeni bir ev kiraladıkları, evden taşınmaya hazırlandıkları öğrenildi.
Kontrol edilmeliydi
Olay yerinde bilgi alan CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu, “Tahliye menfezleri yok. Ekipler fatura bırakırken bir gözle kontrol yapılsa bu olay olmayabilir” derken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “Maalesef bilinçsizce bu işin ehli olmayan insanlara hayatlarını teslim edecek şekilde bu işleri yaptırıyorlar. Belgesi olmayanlara tesisat yaptırılmasın” diye konuştu.

Memleketlerine gönderildiler

Anne ve dört çocuğunun cenazesi Adli Tıp Kurumu’ndan alındı. Cenazeler Bartın’a göndenildi.Anne ve çocukları Bartın Ustaoğlu Köyü’nde bugün defnedilecek. Amca Ramazan Özyapı, baba Hüseyin Özyapı’nın dün saat 15.00’da evden çıktığını anlatarak, “Çocuklarda dışardaymış. Saat 16.00’da anneleri eve çağırıyor. Eve çağırdıktan sonra gaz kaçağı olmuş zaten. Olaydan sonra eve ilk giden Hüseyindi. Kaçak şofben konusunda ise bilgim yok” dedi.