Taslağı eleştirdiniz kendinizi savunun

Taslağı eleştirdiniz kendinizi savunun
Taslağı eleştirdiniz kendinizi savunun

Forum sonrası öğrenciler ODTÜ lü öğrencilere destek veren bir pankarla yürüyüş yaptılar.

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Üniversitesi’nde öğrenciler yeni YÖK Yasa Taslağı’nı tartışmak için forum düzenledi. Toplantıda konuşan ve taslağı eleştiren Hukuk Fakültesi’nden iki araştırma görevlisi hakkında “Yeni YÖK taslağını protesto etmek için yapılan toplantıda öğrencilere hitaben konuşma yaptıkları” gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldı.
YÖK 2012 Kasım’da yeni yasa taslağı önerisini açıkladı. O tarihten bu yana üniversite bileşenleri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler çeşitli toplantılarla yeni yasa taslağını konuşuyor, tartışıyor, protesto ediyor. Ayrıca YÖK açtığı site üzerinden üniversitelerin, öğretim üyelerinin ve elemanlarının, sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurumlarının taslakla ilgili fikirlerini almaya devam ediyor. Açıklanmadan önce pek çok kurumdan görüş alındığı belirtilen, açıklandıktan sonra ’tartışılmalı’ denen taslak ise İstanbul Üniversitesi’nde soruşturma konusu oldu. Ocak ayında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ODTÜ’de yaşananları protesto etmek ve yeni YÖK Yasa Taslağı’nı konuşmak için “ODTÜ onurumuzdur” forumu düzenlediler. Taslakla ilgili konuşmak için de Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Barkın Asal ve Cemil Ozansü davet edildi. İki öğretim elemanı toplantıya katılıp, yasayla ilgili görüşlerini anlattılar. Forumun ardından öğrenciler yasa taslağını protesto etti. Öğretim elemanı Ozansü ve Asal, dört gün önce yollanan tebligatla şoke oldu. Tebligatta “Yeni YÖK taslağını protesto etmek için yapılan toplantıda öğrencilere hitaben konuşma yapmak” gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı belirtilerek savunma yapmaları isteniyordu. Ozansü, toplantıda yasa taslağının özel üniversiteler kurulması gibi pek çok noktasını eleştirdiklerini anlatarak “Taslağın anayasya aykırı olduğunu anlattık. Bir öğretim görevlisi olarak bu konuda konuşmak benim işim. Üniversitede güvenliği polis sağlıyor. Emniyet fezlekesinde ne yazıyorsa onun üzerinden soruşturma açıyorlar” diye konuştu.
Açık hedef yapılıyorlar
Eğitim -Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı İsmet Akça soruşturmaların akademik özgürlüğe aykırı olduğunu belirterek “Öğretim elemanlarının bir kanun taslağıyla ilgili hele ki üniversitelerle ilgili ise konuşmasından daha doğal bir şey olamaz. Akademik ve ifade özgürlüğüne aykırı olmasının ötesinde akıl tutulması ve kötü niyet söz konusu. Aslında bu arkadaşlar asistan mücadelesi içinde etkin bir şekilde çalışan, İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlileri Temsilciler Kurulu’nda emek harcayan arkadaşlar. Açıktan hedef haline getirip, bu bahane ile saldırıyorlar” diye konuştu. İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlileri Temsilciler Kurulu kararı bugün protesto edecek.