Taşlar atıldı, Hakkari karıştı

Taşlar atıldı, Hakkari karıştı
Taşlar atıldı, Hakkari karıştı
DTP'nin basın açıklamasında olaylar çıktıBehçet DALMAZ


HAKKARİ - Demokratik Toplum Partisi (DTP), Hakkari’de ‘Batı illerinde yaşayan Kürtlere yönelik sürdürülen baskı, ırkçı ve şoven politikalara karşı barış yürüyüşü’ adıyla düzenledi. Yapılan basın açıklamasını ardından aralarında çocukları da bulunduğu 30 kişilik bir grup, olay çıkardı. Mobese kameraları taşlayarak yola barikat kuran grubu, polis gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıttı.
Kalabalık Bulvar Caddesi üzerinde bulunan DTP İl binası önünde toplandı. DTP İl Başkanı Hivzullah Kansu’nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, ‘Kürdistan’a artık cenaze istemiyoruz’, ‘Gençliğe uzanan eller kırılsın’, ‘Biji Serok Apo’, ‘Operasyonlara son’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ pankartları taşıyıp, sloganlar atarak yürüyüşe geçti.
Kalabalık Bulvar Caddesi’nden geçip, Çevre Yolundan da AK Parti İl binasının bulunduğu Kayacanlar Caddesi’ne geçti. DTP’liler burada bir sorun çıkmaması için ele ele tutuşarak zincir oluştururken, kamera kaydı yapan sivil bir görevliye de ‘Yuh’ çekti. DTP yöneticilerinin devreye girmesi ile gerginliğin çıkması önledi. Kalabalık Bulvar Caddesi üzerinde bir cemaate ait dersane önünde de slogan attı. Kalabalık yürüyüşünü DTP il binası önünde tamamladı.
DTP İl binası önünde ise Belediye Meclis üyesi Remzi Çiftçi tarafından basın açıklaması okundu. DTP'li Çiftçi, partisinin yerel seçimlerdeki zaferinin hazmedilemediğini öne sürdü. DTP’ye yönelik operasyonların yapıldığını, Kürtlere karşı da baskıların uygulandığını ileri süren Çiftçi şöyle konuştu:
“Tarih boyunca bu topraklarda yaşayan Kürt halkının dilini, kimliğini, ve kültürünü yok etmeye yönelik sistemli bir saldırı planı yürütülmektedir. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına, Türk milleti denir’ anlayışı ile haraket edilmiş, inkar ve imhaya damgasını vurmuş olan bu anlayışa göre, kendine ‘Kürdüm’ diyen insanların talep ve söylemleri ise bölücülük olarak lanse edilmiştir. Bu anlayışa göre, Kürt halkı ulusal, demokratik, özgürlük taleplerinden vazgeçmeli, tarihini ve kimliğini inkar etmelidir. Kürt halkına yönelik baskı, şiddet inkar ve imha politikaları her geçen gün artarak devam ediyor. Türkiye’de yüzyıllar boyunca kardeşçe yaşamış, olan Türk ve Kürt halkını bir birine düşman etme politikalarının mimarı ve uygulayıcısı MHP ve CHP’nin şoven çağrıları metropollerde halkımızı karşı linç girişimleri ve faili meçhul cinayetlerle devam etmektedir. Tüm bunları karşı demokratikleşme, açılım ve benzeri içi boş söylemlerle ortaya çıkan AKP hükümeti inkar ve imha siyasetini tüm kurum ve kuruluşların öncülüğünde devam etmektedir. Kürt halkına karşı linç girişimleri aralıksız devam ettiği bir ortamda demokratikleşmeden söz etme kandırmacasından vazgeçilmelidir.”MOBESE KAMERALARI TAŞLADILARYapılan basın açıklamasını ardından DTP İl Başkanı Hivzullah Kansu, kalabalıktan sessizce dağılmalarını istedi. Kalabalığın büyük bölümü dağılırken, aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişilik bir grup ise askeri lojmanların da bulunduğu Gençlik Caddesi’ne doğru yürüdü.
Yüzleri poşularla kapalı bazı kişiler burada Mobese kameraları taşlayarak yolu kapatınca, polis zırhlı araçlarla yolu açmaya çalıştı. Kalabalık bu kez de zırhlı araçları taş yağmuruna tuttu. Olayların çıkmasına neden olan grubu polis, gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıttı. Göstericilerle polisler arasındaki kovalamaca sokak aralarında bir süre devam etti. (dha)