'Taştan vurgun' sanıkları için 102 yıl hapis talebi

Haber: LÜTFÜ KARAKAŞ / Arşivi

EDİRNE - Sokaklara parke taş döşenmesi ihalelerine fesat karıştırdıkları ve rüşvet alıp-verdikleri iddiasıyla 22 Edirne Belediyesi çalışanı ile 20 müteahhit hakkında yedi yıldan 102 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Edirne Cumhuriyet Savcısı Mahmut Kaan Yüksel tarafından 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kurulmuş olan örgüte üye olmak, Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün açmış olduğu beton parke yol yapım ihaleleri, turistik gezi amaçlı vagon ihalesi ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün inşaat malzemesi alım ihalelerine fesat karıştırmak, rüşvet vermek, rüşvet almak, suç gelirlerini aklamak için çeşitli para hareketleri yapmak suçlaması ile 42 şüpheli hakkında dava açıldı.
Davanın iddianamesinde Edirne Belediyesi’nin 2007 yılında yaptığı 93 yol ve kaldırım yapım işi ihalesinin 85’inin 115 bin TL eşik değer (her yıl için bakanlığın belirlediği ve üzerinde olduğunda ulusal gazetelere ihale ilanını edilmesi gereken değer) altında ve genellikle de 110 bin TL sınırında olduğuna dikkat çekildi. İddianamede “İhaleler eşik değerin altında bırakılıp bölünerek  geniş katılım engellendi. Farklı mekân ve mesafelerdeki cadde ve sokakların yapıldığı izlenimi verildi. Ancak harita üzerine ihale edilen sokakların incelenmesinde durumun böyle olmadığı ortaya çıktı.  Mahalli gazetelerde bir hafta önce gibi kısa sürede ihale ilanı yapılarak eşik değerinin hemen altında çoğu 105 ile 115 bin TL aralığında bedelle küçük parçalara bölünerek verildi” denildi.
 100’e yakın ihalenin çoğuna tek firma katılmasına rağmen rekabet oluşmadığı gerekçesi ile belediyenin bir tanesinin bile iptal edilmeği de iddianamede yer aldı. Savcı, Keşan, Kırklareli ve Tekirdağ belediyelerinin ayni tür işlerin birim fiyatını 22 bin TL’ye ihale ederken Edirne Belediyesi 34 bin TL’ye ihale ettiğine dikkat çekti.
Edirne Belediyesi’nin Fen İşleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün değişik tarihlerde yollara parke taş döşenmesi için açtığı ihalelere fesat karıştırmakla suçlanan 20 müteahhit hakkında yedi ile 102 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.
Aralarında Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Gür, Park Bahçeler Müdürü Tuncer Özüyaman, Fen İşleri Müdürü Hüsnü Güler’in de bulunduğu belediye çalışanı sanıklar hakkındaysa yedi ile 42 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edildi.