Tatil bilançosu: 60 ölü

Beş günlük Kurban Bayramı tatilinin trafik bilançosu 60 ölü ve 129 yaralı olarak gerçekleşti. Türkiye, bu bayram trafiğe, bir önceki beş günlük Kurban Bayramı tatiliyle karşılaştırıldığında yüzde 17 oranında fazla kurban verdi.

ANKARA - Beş günlük Kurban Bayramı tatilinin trafik bilançosu 60 ölü ve 129 yaralı olarak gerçekleşti. Türkiye, bu bayram trafiğe, bir önceki beş günlük Kurban Bayramı tatiliyle karşılaştırıldığında yüzde 17 oranında fazla kurban verdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre, önceki gün sona eren beş günlük Kurban Bayramı tatilinde 46 ölümlü kaza meydana geldi. Bu kazalarda toplam 60 kişi yaşamını yitirirken 129 kişi de yaralandı. 2003 yılındaki dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde ise 83 ölümlü kaza meydana gelmiş; bu kazalarda toplam 114 kişi yaşamını yitirirken 78 kişi yaralanmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü, rakamları karşılaştırırken 2003 yılındaki dokuz günlük bayram tatilinin tamamını değil, arife ve bayram günlerinden oluşan beş gününe ilişkin rakamları baz aldı. Bir önceki Kurban Bayramı'nın arife ve bayram günlerinde toplam 43 ölümlü kaza meydana geldiği; bu kazalarda 51 kişinin öldüğü ve 78 kişinin yaralandığı bildirildi. İki bayramdaki kaza ve ölüm rakamları kıyaslandığında; bu yılki Kurban Bayramı tatilinde, bir önceki Kurban Bayramı tatilinin beş gününe oranla ölümlü kaza sayısının yüzde 7, ölü sayısının da yüzde 17 oranında arttığı açıklandı.