Tatil iyi, dönüş kötü

Her bayram aynı manzara
Bayram tatilinin bitmesiyle dönüş yoluna koyulan tatilciler zor anlar yaşadı. Kar yağışı yüzünden Bolu Dağı ve Antalya-İstanbul arasında ulaşım uzun süre aksadı. Kayseri ve Sivas'ta ise uçak seferleri de yapılamadı.
Bilanço ağır: 66 ölü
Yetkililerin yaptığı uyarılara rağmen yola kar lastiksiz ve zincirsiz çıkan araçlar kayarak kazaya neden oldu. Beş günlük bayram tatili süresince meydana gelen kazalarda 66 kişi yaşamını yitirdi, 245 kişi de yaralandı.

BOLU/ANTALYA - Kurban Bayramı tatilinin bitmesiyle dönüş yoluna koyulan tatilciler, kar yağışı nedeniyle yolda zor anlar yaşadı. Zincirsiz araçlar yolda kaldı, çok sayıda kaza meydana geldi.
Bolu Dağı'nda dün kar ve sis etkili oldu. Araçlarında kar lastiği ve zincir bulundurmayan sürücüler, yol kenarındaki dinlenme tesislerinde bekledi. Özellikle D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan sis ile E-80 otoyolunu kaplayan kar, ulaşımı olumsuz etkiledi. Çok sayıda araç kayarak kazaya neden oldu. Kar yağışı nedeniyle bir TIR'ın kayarak yoldan çıkması sonucu, Bolu Dağı'nda ulaşım, Ankara-İstanbul yönünde kapandı.
TIR'lara izin yok
Dağda yaklaşık 10 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Polis ekipleri, D-100 karayolu ve E-80 otoyolunun Bolu çıkışında oluşturdukları kontrol noktalarında araçları durdurarak, Bolu Dağı yönüne zincirsiz geçişlerine izin vermedi. TIR'lar zincirli olsalar bile Bolu yönüne gönderilmedi.
Kartalkaya Kayak Merkezi'nde tatil yapanlar da Bolu-Kartalkaya yolunda zor anlar yaşadı. Aralıksız yağan ve zaman zaman tipiye dönüşen kar yağışı sonrasında, Kartalkaya yolunda çok sayıda zincirsiz araç yolda kaldı. Kayarak yolda kalan araçların bir bölümü, traktörleriyle bekleyen köylüler tarafından çekildi.
Tatilciler, kayak merkezine giden yol boyunca araçlara zincir takan ve kiralayan köylülerin fahiş fiyat uyguladığından yakınarak, "Köylüler, 30-40 milyon liraya satılan zincirleri 20-25 milyon liraya tatilcilere kiralıyor. Yolda kalan tatilciler de bu zincirleri kiralamak zorunda kalıyor" dedi.
Bayram tatilini Antalya ve civarında geçiren tatilciler de dönüş yolunda kara yakalandı. Antalya'dan Ankara, Bursa, İstanbul, Eskişehir istikametine gidenlerin kullandığı Antalya-Burdur-Afyon karayolunda yoğunluk yaşanırken, Karakaş, Sandıklı, Dinar, Burdur, Isparta ve Eğirdir civarında kar yağışı ulaşımı aksattı.
Kayseri ve Sivas'ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle dün Türk Hava Yolları'nın bu kentlere olan uçak seferleri yapılamadı.
Doğu bölgelerinde de aralıksız süren kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi. Şemdinli-Yüksekova karayolu, dün çığ düşmesi sonucu ulaşıma kapandı.
(aa, dha)Bayramda trafiğe 60 can
Tüm önlem ve uyarılara karşın bu bayram tatilinde de karayolları kana bulandı. Arife günüyle birlikte toplam beş günü bulan bayram tatilinde meydana gelen kazalarda toplam 66 kişi yaşamını yitirdi, 245 kişi de yaralandı. En fazla ölümlü kaza bayramın ilk günü Adana'nın Kozan ilçesinde meydana geldi. Mezarlık ziyaretine gidenleri taşıyan LPG'li iki otomobilin çarpışması sonucu dokuz kişi öldü, dört kişi ağır yaralandı.
Tatilin son günü olan dün meydana gelen kazalarda ise 9 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.
(dha)


    http://www.radikal.com.tr/7356287356280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.