Tatil yap, bir de çivi çak!

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nce bu yıl ikinci kez yapılacak gençlik kampları, ekonomik zorluklar nedeniyle tatil yapamayan üniversitelilere fırsat yaratıyor.

İSTANBUL - Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nce bu yıl ikinci kez yapılacak gençlik kampları, ekonomik zorluklar nedeniyle tatil yapamayan üniversitelilere fırsat yaratıyor. Öğrenciler, bu kamplarla hem tarihi ve kültürel değerleri tanıyacak, hem de bir köy okulu boyayarak, ağaç dikerek ya da bir asma köprü inşa ederek gittikleri yer için bir çivi çakmış olacak.
'Toplumsal Kalkınmada Gençlik Projesi 2001' kapsamındaki organizasyonlarla Türkiye'nin 44 ili, 30 bin üniversiteliyle buluşacak.
Anadolu'yu sadece 15 milyonluk başvuru ücretiyle gezme imkânı sağlayan Ulusal Gençlik Kampları'na gitmek için öğrencilerin kendi illerindeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne kaydolmaları yeterli. 15 Haziran 2001'e kadar yapılabilecek olan başvurularda hızlı olan kazanacak.
Gençlerin toplu halde gezilere katılmaları için ücretsiz ulaşım imkânı da sağlanan kamplarda konaklama ve üç öğün yemek valilikler tarafından sağlanacak.
Kalıcı eser şartı
Kamp yapılan her bölgeye mutlaka kalıcı bir eserin yapılacağı projede, günde iki-üç saat süreyle çalışanlar öğrenciler, yerel projelerde gönüllü çalışabilecek. Bir tarihi eseri restore edecek ya da park yapacak olan gençler, gittikleri yörenin ihtiyaçlarına göre ağaç dikimi, çimlendirme, çiçeklendirme, nehir, göl temizliğine katkıda bulunacak. Okul ve sosyal merkezlerin de tamiratının yapılacağı kamp süresinin sonunda eserlerin yakınına öğrencilerin adının yazıldığı plaketler asılacak. Afet bölgelerinde de kamp yapılacak.
'Toplumsal Kalkınma Gençlik Projesi 2001' çerçevesindeki gençlik kampları, 44 ilde, 10'ar günlük dört dönem halinde düzenlenecek. Ulusal Gençlik Kampları'nın her dönemine Türkiye'nin değişik bölgelerinden 18-24 yaş grubunda 100 gencin katılımı planlanıyor.
Bu yıl ilk kez yurtdışından gelecek öğrenciler için de kamplar düzenlenecek. 100 öğrencinin katılacağı Uluslararası Gençlik Kampları, 23 ilde her biri 10 gün olmak üzere iki dönem halinde düzenlenecek.
Uluslararası Gençlik Kampları'na katılabilmek için İngilizce bilme şartı aranıyor. Ayrıntılı bilgi edinmek için www.genckamp.org adresine başvuru yapılabilir.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Anadolu