Tatilcilere dönüş uyarısı

Karayolları Genel Müdürlüğü, salı ve çarşamba günü yurdun büyük bölümünde kar yağışı olacağını belirterek, sürücülerden önlem almalarını istedi.

Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit, Ramazan Bayramı dönüşü için sürücüleri uyararak, araçlarında gerekli teçhizatı bulundurmalarını istedi.
Dinçer, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yarın ve çarşamba günü Akdeniz ve Karadeniz'in doğusunun yağmurlu, diğer tüm kesimlerin ise kar yağışlı olacağını bildirdi. Yiğit, şehirlerarası yollarda ulaşımın sağlanması için gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen bayram'ın son günü yurt genelinde yoğun kar yağışı olacağını belirterek, sorunsuz bir ulaşımın sağlanabilmesi için sürücülerden dikkatli olmalarını istedi.
Sürücülerin yola çıkmadan önce yol durumu hakkında Karayolları Danışma Birimi'nin 0 312 415 88 00 ve 0 312 425 47 12 nolu telefonlarından ya da internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinden bilgi alabileceklerini bildiren Yiğit, şunları kaydetti: "Araçlarda bulundurulması gereken zincir, takoz, çeki halatı gibi teçhizatın bulundurulması ve gerekli yerlerde mutlaka kullanılması gerekmektedir. Çünkü eksi yedi derecenin altındaki sıcaklıklarda tuzun eritme etkisi kalmadığından buzlanmaya karşı tek etkili tedbir zincir takılmasıdır. Kış şartlarında görüş ve fren mesafesinin azalması nedeniyle sürücülerin hızlarını azaltmaları ve öndeki araç ile aralarındaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarmaları gerekmektedir. Olası yol kapanmalarında bulunan şeritte beklenerek özellikle karşı yönden gelen araçların şeridinin işgal edilmemesi, trafiğin tamamen bloke olmaması için önem arz etmektedir."
Yiğit, ağır taşıtların yarın ve çarşamba günü trafiğe çıkmamalarını veya kritik kesimlerden önce uygun yerlerde beklemeleri, sol şeritleri uzun süre işgal etmemeleri uyarısında da bulundu.